Fleye - váš osobní létající dron

| Petr Minařík

Na Kickstarteru byl odstartován zajímavý projekt s názvem Fleye. Jedná se o bezpečný dron, který je jedinečný svojí konstrukcí, jejíž vývoj trval 18 měsíců. Když je Fleye ve vzduchu, zdá se, jako by jej nad zemí držela nějaká nadpřirozená síla, jelikož nevidíte žádné pohybující se části.

Nový dron Fleye | Zdroj: gofleye.com

Nový dron Fleye | Zdroj: gofleye.com

Jak již bylo řečeno, Fleye je velmi bezpečný dron. Bezpečnost zaručuje především design. Vrtule je totiž ukryta uvnitř těla dronu. To znamená, že do Fleye můžete jakkoli strkat nebo se jej dotýkat. Dále nehrozí poničení vrtulí při nárazu do nějaké překážky.

Chytrý a autonomní

Fleye disponuje výkonným počítačem, který je podobný těm, které se používají ve smartphonech. Jedná se o dvoujádrový ARM A9 s hardwarově akcelerovaným kódováním videa, dvěma grafickými procesorovými jednotkami a 512 MB RAM běžícím na Linuxu. Mimo to podporuje také populární knihovnu OpenCV. Fleye tedy lze programovat tak, aby létal zcela autonomně. Jedním z cílů autorů dronu je, aby se na dalším vývoji podílela také komunita.

Specifikace dronu Fleye | Zdroj: kickstarter.com

Specifikace dronu Fleye | Zdroj: kickstarter.com

Jak Fleye funguje?

Abyste mohli pilotovat Fleye, nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti s létáním. Dron se totiž ovládá jednoduše pomocí aplikace pro iOS nebo Android. Mimo to aplikace disponuje také autonomními módy, mezi které patří:

Selfie – nastavíte parametry jako výšku a vzdálenost a Fleye vám vyfotí selfie

Panorama – Fleye vyletí do nastavené výšky a zachytí 360° panorama

Vznášení se – dron se bude vznášet na místě s přesností 10 cm (pokud se vestavěné senzory budou mít čeho držet)

Manuální mód – pomocí gamepadu, Bluetooth ovládání nebo vysílače lze dron řídit i manuálně

 

 

Z výše uvedeného plyne, že Fleye není určen k dechberoucímu leteckému snímkování, avšak bezpochyby se jedná o užitečný dron, který lze kromě focení využít také pro vývoj aplikací, vzdělání, výzkumu a v neposlední řadě také k marketingu. Proč z dronu neudělat létající reklamu?

Technické specifikace

Rozměry – Ø23 cm

Hmotnost – 450 g

Doba letu – 10 minut

Maximální rychlost – 15 km/h

Odolnost vůči větru do – 8 km/h

Rozlišení kamery – 5 Mpix

Video – 1080p (30 FPS)

 

 

Cena tohoto dronu je stanovena na zhruba 21 tisíc Kč. Uvidíme tedy, jestli si produkt mezi lidmi získá oblibu a zda se stane hitem, jako například kvadrokoptéry DJI Phantom.

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Selfie dron

Komentáře (0)Vstup do diskuse