Flike – první osobní trikoptéra

| Petr Minařík

Navzdory tomu, že je o osobní letouny velký zájem, dostat takový stroj ze země je obrovský závazek – stačí se zeptat Malloy Aeronautics, který musel zmenšit svůj původní návrh Hoverbike a začít prodávat menší (třetinový oproti původní velikosti), aby si vydělal prostředky a mohl pokračovat ve vývoji na větším, který bude schopný unést člověka.

Koncept trikoptéry Flike | Zdroj: whatisflike.com

Koncept trikoptéry Flike | Zdroj: whatisflike.com

Za méně než rok dostal tým nadšenců z národního výzkumného institutu v Maďarsku koncept osobní trikoptéry z papíru do vzduchu.

Parametry

Jejich trikoptéra Flike (z anglických slov fly-bike) dokáže uzvednout až 210 kg. Ve vzduchu sice vydrží jen pár sekund, avšak vzlétne i přistane bezpečně. V testovacím letu byl dron Flike schopný demonstrovat vznášecí a manévrovací schopnosti, zatímco kompenzoval poryvy větru. Ve vzduchu vydržel minutu a půl.

Rozložení a doba letu

Letoun charakterizuje 6 rotorů, které jsou rozděleny po třech párech v koaxiálním rozložení. Rotory jsou přímo řízené individuálními elektrickými diskovými motory. Ty jsou napájeny Li-pol bateriemi, které podle členů týmu umožní 15 – 20 minut vznášení se nebo 30 až 40 minut normálního letu.

Řízení

Řízení je řešeno změnou rychlosti jednotlivých rotorů, což dronu Flike umožní chovat se ve vzduchu jako konvenční helikoptéra, včetně možností jako jsou například vznášení se, převalení, vybočení blížit se bokem, naklonění nebo prudce klesat. Tým také poznamenal ještě další možnosti letu, avšak ty je třeba „ještě pojmenovat“.

Díky letovému řízení, které se stará o stabilitu letounu, příčnou polohu a výšku, tvrdí členové týmu, že bude řízení Flike dronu jednoduché, jako řídit například kolo. Dobré je také zmínit, že by měl být letoun schopen letu i po výpadku jednoho z motorů.

Budoucnost projektu

Jelikož tým provedl první úspěšný let, plánují teď jeho členové postavit druhý prototyp, který by se měl chlubit podobným designem a funkcemi, které jsou plánovány pro komerční model. Komercializace je jedním z hlavních cílů projektu. Tým chce založit startupovou společnost a aktivně hledá investory, kteří pomohou projekt financovat.

Videa z prvního a následujícího letu můžete vidět níže.

 

 

 


Zdroj: gizmag.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, UAV, Trikoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse