Ford a DJI chtějí propojit dron s automobilem

| Petr Minařík

Výrobce automobilů Ford začal spolupracovat s výrobcem dronů DJI na speciálním dronu, který dokáže vzlétnout z jedoucího automobilu a zpátky přistát. Pro tyto účely byla odstartována také soutěž o zhruba 2,5 mil. Kč. Tato odměna připadne týmu, jež vyvine nejlepší aplikaci pro vzlétnutí dronu z jedoucího automobilu.

Dron vzlétající z automobilu Ford F-150 | Zdroj: video

Dron vzlétající z automobilu Ford F-150 | Zdroj: video

K čemu takový dron?

V krizových situacích, jako jsou například povodně, požáry nebo zemětřesení, je potřeba, aby záchranné týmy reagovaly rychle. Možnost vzlétnout (a posléze přistát) s dronem z pohybujícího se automobilu by byla obrovskou výhodou. Záchranáři by mohli projíždět postiženou oblastí, zatímco by jim nad hlavou létal dron sbírající data.

Účastníci soutěže mohou využít platformy SYNC AppLink nebo OpenXC. Tyto platformy by měly zajistit komunikaci dronu s vozidlem respektive piloty dronu. I když by se mohlo zdát, že takový dron využijí jen záchranáři, pro zemědělce nebo stavaře by se jednalo o také velmi užitečný nástroj.

DJI cílí na nové klienty

Společnost DJI až do nedávna vyráběla drony především pro filmaře a nadšence. Avšak jak nadále expanduje, začíná cílit i na sektor průmyslu a služeb. Nedávno například představila dron určený pro zemědělce, nebospolupráci s firmou FLIR Systems. Společně s FLIR teď DJI vyvíjí termální kamery pro drony. Tento specifický kus technologie je zaměřený především do oblastí jako je hledání pohřešovaných osob nebo boje s požáry.

Výše představená soutěž je otevřená především pro studenty a vývojáře z celého světa. Podle tiskové zprávy DJI, bude vybráno 15 nejlepších týmů, kterým bude následně poskytnuta platforma Matrice 100 a kamera Zenmuse X3. Do finálového kola, kde se budou demonstrovat jednotlivé systémy pří pátracích a záchranných misích, bude vybráno 10 týmů. Při misích budou drony vzlétat z pohybujícího se vozidla Ford F-150. Cílem je úspěšné přenášení dat z dronu do vozidla a schopnost bezpečně vzlétnout (přistát) z pohybujícího se automobilu.

Na propagační video soutěže se můžete podívat níže.

 

 

Zdroj: theverge.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony, UAV, Dron, DJI Phantom

Komentáře (0)Vstup do diskuse