FreeMotionHandling — dron pro přepravu objektů

| Petr Minařík

Německá společnost Festo před týdnem představila nový dron, který se od těch běžných liší. Na první pohled zaujme nevšedním designem a překvapí také inteligencí. Dron FreeMotionHandling byl navržen primárně pro přepravu malých objektů uvnitř budov.

Konstrukce dronu FreeMotionHandling

Dron se skládá z ultralehkého karbonového prstence s osmi adaptivními vrtulemi. Uprostřed prstence se nachází heliem naplněný balón s integrovaným systémem uchycení objektů. Inteligentní elektronika a GPS zajišťují, že se FreeMotionHandling dokáže pohybovat všemi směry, nezávisle zvedat objekty a následně je přepravovat na určitá místa.

I když to tak nevypadá, dron FreeMotionHandling je plně autonomní. Orientaci zajišťují infračervené kamery umístěny v prostoru. Ty znají pozici dronu díky osmi infračerveným LEDkám připevněným na prstenec. Centrální počítač následně vyhodnocuje pozici dronu vůči objektu, čímž je zajištěno jeho přesné lokalizování.

Využití zkušeností z dřívějších projektů

Dron FreeMotionHandling kombinuje tři hlavní složky: Tou první je systém pro uchycení objektů inspirovaný jazykem chameleona. Vychází z již dříve vyvinutého zařízení FlexShapeGripper od firmy Festo. Tento systém v podstatě nasaje objekt a drží jej, aby nevypadl. 

Další složkou je balón, který byl postaven na dřívějším projektu eMotion Spheres. Poslední složkou jsou vrtule. Ty poskytují díky flexibilní membráně stejný tah v obou směrech rotace. Jejich základnu tvoří další z projektů firmy zvaný BionicOpter. 

Technické specifikace dronu FreeMotionHandling

Vnitřní průměr: 137 cm

Vnější průměr: 180 cm

Hmotnost (bez helia): 1400 g

Hmotnost (s heliem): 50

Váha prstence: 740 g

Maximální přidaná zátěž: 400 g

Maximální doba letu (bez přidané zátěže): 40 minut

Využití dronu FreeMotionHandling v praxi

V dohledné době pravděpodobně nebudeme vídávat tento dron, jak křižuje firemní prostory nad hlavami zaměstnanců a doručuje jim vodu a jiné předměty, avšak z našeho pohledu se jedná o zajímavý nápad. Dle firmy Festo by bylo možné dron využívat také ve skladištích a jiných prostorách, kde by se hodila podpora strojů.

Jak dron FreeMotionHandling přepravuje objekty uvidíte na následujícím videu.

 

Kategorie: Články

Štítky: Doručení dronem

Komentáře (0)Vstup do diskuse