Gimbal DJI Phantom - stabilizace obrazu

| Droncentrum

Mnoho zájemců se dotazuje na to, jak funguje stabilizace obrazu na kvadrokoptéře typu DJI Phantom. Většinou chtějí fotit a natáčet a nemají představu, jak se obraz stabilizuje.

Podíváme se na to, jak to je u jednotlivých modelových řad Phantom. V podstatě jsou dvě varianty modelů. Jedna je bez stabilizace obrazu, druhá pak touto stabilizací disponuje.

Gimbal DJI Phantom 2 Vision +

U modelu DJI Phantom 1 F300 je k modelu dodáván plastový držák pro kamery GoPro HERO3. Do tohoto držáku se kamera umísťuje napevno s tělem koptéry. Takže při letu byl obraz roztřesený a v podstatě byl na záznamech vidět pohyb dronu. Na foto zase náklony stroje. Naštěstí díky vnitřní stabilizaci obrazu v kameře GoPro Hero3 nebyl obraz rušen Yello efektem – tedy vlnění obrazu. Nebyl tak potřeba antivibrační kříž.  Před letem se musí nastavit sklon kamery a pořizují se záběry.

U DJI FC40 je to podobné. S tím rozdílem, že model má svoji DJI HD kameru. I ta je na modelu napevno a opět se nastavuje sklon kamery před letem. Obraz tedy není opět stabilizovaný.

V obou dvou případech bylo potřeba létat v bezvětří a provádět pohyby s dronem velmi pomalu a s citem. Pak se daly pořídit docela slušné záběry jak video, tak foto.

U modelu DJI Phantom 2 Vision F310 to bylo opět podobné. Pouze kamera má stabilizovaný náklon kamery. Ale pohyby do boku, náklony do boku jsou opět v záběrech citelně vidět. Opět tedy let velmi pomalu a nejlépe v bezvětří.

Pak jsou varianty modelu DJI Phantom 2, který se dodává již se stabilizací obrazu. Nyní se podíváme na tři typy stabilizace přímo od DJI a to Zenmuse.

Stabilizace (gimbal) Zenmuse H3-2D

Na prvních modelech DJI Phantom 2 se dodávaly stabilizace Zenmuse H3-2D. Co toto označená znamená? H3 – typ použitelné kamery do držáku (GoPro HERO 3 všech edicí), 2D – stabilizace obrazu ve dvou osách. A to vodorovně a svisle. Navíc u této stabilizace bylo možné plynule ovládat pomocí kanálu náklon kamery. A to pomocí páčky pod vysílačem.

Takže při letu se obraz držel v rovině, byl krásně plynulý a bez jakýchkoliv rušivých při pohybu dronu. Jedině při poryvu větru či otáčení kolem vlastní osy, se v obrazu videa promítaly prudké pohyby. Což působilo v některých případech velmi rušivě.

Stabilizace (gimbal) Zenmuse H3-2D

Stabilizace (gimbal) Zenmuse H3-3D

Dalším krokem k vylepšení stabilizace obrazu za letu byl tento typ. Přibyla stabilizace třetí osy a to při otáčení kolem vlastní osy. Nebylo možné otáčet kamerou kolem vlastní osy o 360°, ale osa pojmula rázy při otáčení a prudkých pohybech.

Tato stabilizace je nyní na vybraných modelech DJI Phantom 2 a to včetně nového ovládání náklonu kamery přímo na vysílači pomocí rolovacího kolečka. Toto ovládání je mnohem lepší a pohodlnější.

Jak název napovídá, tento gimbal (stabilizace), je určen pro kamery GoPro HERO3 všech typů.

U obou variant není možné použít konkurenční kamery. Nebo ano, ale musí se vše dovažovat, aby vše správně fungovalo. Varianta H3-2D se používala i na stroje DJI Phantom 1. Ale bylo nutné zde pořídit upgrade kit a novou řídíc desku. Ceny obou nových stabilizací přesáhly 8000 Kč.

Stabilizace (gimbal) Zenmuse H3-3D

 

Stabilizace (gimbal) Zenmuse H4-3D

DJI reaguje ihned na novou kameru GoPro HERO4 a vyrobila gimbal s tímto označením. Přirozeně jsou již stabilizované všechny tři osy, ale držák kamery je přímo pro kamery HERO4 edition.

Všechny ostatní funkce zůstávají zachovány.

Stabilizace (gimbal) Zenmuse H4-3D

Kromě DJI Zenmuse se dají samozřejmě koupit jiné stabilizace. Jsou většinou do 3000 Kč, ale mají robustní motory a jsou těžší. To znamená i kratší dolet a především jejich zapojením může být pro nové majitele docela problém. Navíc ne vždy mohou být 100% kompatibilní s řídící jednotkou. Proto je potřeba důkladně prostudovat případné manuály k zapojení.

Pro představu, jak funguje stabilizace na dronu DJI Phantom 2 Vision +, zde ukázkové video. Uvidíte tam jasně stabilní obraz a také ten, který je ovlivněn pohybem kvadrokoptéry.

 

Kategorie: Články

Štítky:

Komentáře (0)Vstup do diskuse