GimBall - záchranný dron

| Petr Minařík

Chytrý, podivně vypadající dron, který vám jednoho dne může zachránit kůži, vyhrál milion dolarů v soutěži Spojených Arabských Emirátů „Drony pro dobro“. Dron GimBall firmy Flyability má díky své geodetické struktuře neobvyklou schopnost dostat se do těsných vnitřních prostorů a vyhledat potenciální oběti katastrof.

záchranný dron gimball

Záchranný dron GimBall | Zdroj: Flyability

Celý bezpilotní letoun je elektronicky stabilizovaný Kardanův závěs obklopený silnou, lehkou, karbonovou klecí. Místo toho, aby se GimBall snažil vyhýbat překážkám, může do nich přímo vrážet, protože se následně odrazí a může pokračovat ke své cílové destinaci. Může se dokonce valit po zemi nebo po stropě podobně jako Parrot MiniDrone.

Klec také chrání potenciální zachraňované oběti před vrtulemi a přitom může relativně snadno fungovat i v uzavřených prostorách. Tým tvrdí, že GimBall je jednoduše ovladatelný a robustní nástroj pro záchranáře nebo průmyslové inspektory, užitečný třeba při jaderných haváriích nebo zřícení budovy. S 1 milionem dolarů v rukách bude nyní tým Flyability rozvíjet produkt především pro své první zákazníky, přidáváním funkcí jako infračervené zobrazení ve tmě nebo v zakouřeném prostředí a lepší lokalizaci ve vnitřních prostorách. Dron GimBall porazil 39 ostatních účastníků v průběhu dvoudenní akce a Flyability doufá, že jej během jednoho roku přemění na komerční produkt.

 

 

Zdroj: Flyability

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse