Google a Amazon diskutovali o systému pro řízení droní dopravy na CES 2016

| Petr Minařík

Pro tyto velké společnosti je velmi důležité, aby se nějakým způsobem vyřešila otázka bezpečnosti v oblacích v případě doručování pomocí dronů. Výzvou však zatím zůstává, jak tuto bezpečnost zařídit. Proto se zástupci Google (Dave Vos), Amazonu (Paul Misener), Intelu a NASA pustili do diskuze při veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.

Nový design dronu Amazon Prime Air | Zdroj: amazon.com

Nový design dronu Amazon Prime Air | Zdroj: amazon.com

I když to sice vypadá tak, že se všichni shodují na určitých základech, každá společnost navrhuje trochu odlišné řešení.

Vize Google

Google chce systém, kterému budou drony oznamovat, kde se právě nachází a co se s nimi plánuje dělat po jejich vzlétnutí. Centralizovaný systém by jim poté řekl, kam mohou letět. V opačném případě by bylo třeba změnit plán kvůli ostatní dopravě. Jakmile však pilot dostane povolení, dron by mohl vzlétnout. V průběhu letu by o sobě systému zasílal informace.

Pro komerční piloty by to tedy znamenalo, že musí před vzlétnutím vyplnit letový plán a držet se jej. Mohli by však požadovat také “bublinu” v letovém prostoru, aby mohli pořizovat fotografie v určité oblasti. Následně by jim byla uvolněna cesta. Kdyby se stalo něco neočekávaného, dron by měl situaci zvládnout ve vzduchu a následně by se zkoordinoval se systémem.

Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že Google chce automatizovanou verzi systému řízení letového provozu, která již existuje. Každopádně Dave Vos poznamenal, že největší limitací tohoto systému je nutnost zapojení lidí.

Vize Amazonu

Amazon navrhuje jiné řešení. Místo centralizovaného střediska se chce soustředit více na schopnost vyhnutí se překážkám. Misener z většiny souhlasí s Vosem, avšak zároveň nesouhlasí s domněnkou, že tento návrh bude stačit. Ve vzdušném prostoru (a to především v malých výškách) se totiž stále pohybuje mnoho objektů – ptáci, balóny, papíroví draci a další pilotní a bezpilotní zařízení.

Vypadá to však, že se Google a Amazon shodnou na jedné věci, nová technologie by se neměla hned ze začátku integrovat do regulací. Společnosti se chtějí domluvit na určitém rámci, který by neomezil nijak zvlášť neomezil.

Za připomínku stojí fakt, že všichni zúčastnění spolupracují s NASA a Federální leteckou správou na tzv. Systému pro řízení droní dopravy (u angl. UTM, Unmanned Aircraft System Traffic Management). Více o tomto projektu se dočtete zde.

Na následujícím videu můžete vidět, jak by takové doručování pomocí dronů vypadalo v představách společnosti Amazon.

 

 

Zdroj: techcrunch.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: UAV, Dron, Amazon, NASA, Google, Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse