Holanďané trénují dravce proti dronům

| Petr Minařík

Stále více zemí světa hledá způsoby, jak se vypořádat s ilegálně provozovanými drony. Už jsme tu měli drony používané japonskou policií, které létají se sítí a chytají drony. V USA zase představili dron, jež po dronech síť rovnou střílí. To, s čím přišli před pár dny v Nizozemí, však ve světě nemá obdoby.

Orel při útoku na dron | Zdroj: video

Orel při útoku na dron | Zdroj: video

Možná si ještě pamatujete na článek, v němž popisujeme útok orla na dron. Lidé stojící za firmou Guard From Above se tímto videem pravděpodobně nechali inspirovat a vymysleli něco neuvěřitelného. Začali trénovat dravé ptáky, přesněji řečeno orly, aby chytali drony. Společnost Guard From Above navázala pro tyto účely spolupráci s Holandskou národní policií.

Drony jsou v poslední době často propírané téma, jelikož se jich prodává čím dál více a úřady po celém světě nestíhají vydávat nové regulace. Proto se ve světě začínají objevovat alternativní řešení, jak se s ilegálně provozovanými drony vypořádat. V současné době je chytání dronů pomocí ptáků ve fázi testování. To by mělo trvat ještě několik měsíců, během kterých se policie rozhodne, zda tento způsob chytání stojí za to, nebo naopak.

Jak to funguje?

Draví ptáci jsou nejprve vytrénování, aby identifikovali a chytili dron. Jakmile jej chytí, najdou si bezpečné místo pro dosednutí a následně se dron snaží “zneškodnit” několika kousnutími. Nakonec jsou za svoji práci odměněni.

Výhoda tohoto chytání dronů tkví v tom, že se není třeba bát o padající dron, jelikož jej ptáci po celou dobu letu kontrolují. Avšak u větších dronů, než je například DJI Phantom, by se již měla brát v potaz také bezpečnost dravců.

Hrozí dravcům nebezpečí?

Mnoho lidí si klade otázku: Je chytání dronů pro ptáky nebezpečné? Na serveru Guard From Above se objevila odpověď:

V přírodě draví ptáci často přemohou velkou a nebezpečnou kořist. Jejich drápy mají šupiny, které je chrání před kousnutím jejich obětí. Samozřejmě, neustále vyvíjíme jakákoliv ochranná opatření, která budeme moci přijmout, abychom ptáky ochránili.
Holandská národní policie také požádala Holandskou organizaci aplikované vědy a vývoje (TNO), aby zkoumala potenciální dopady na drápy dravců. Výsledky zatím nejsou známy. Společně s Holandskou národní policií úzce spolupracujeme na vývoji našich služeb.

 

 

Zdroj: politie.nl

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse