Impregnace dronu pro ochranu proti vlhkosti a vodě

| Igor Vlahovič

Pokud máte dron a létáte s ním často, je vystaven povětrnostním vlivům. Především v zimě, kdy přecházíte ze zimy do tepla. Pak víte, že dojde ke srážení vlhkosti a ta rozhodně nedělá dobře elektronice jako takové.

Další skutečností je fakt, že pokud máte zálibu létat nad vodními toky, jezery apod., pak hrozí riziko přistání či pádu stroje právě do vody. A zde je velká pravděpodobnost, že i přes včasné vytáhnutí modelu z vody dojde k poškození elektroniky.

impregnace dronu proti vlhkosti

Nanášení impregnačního přípravku do prostoru baterie. Zdroj: Droncentrum

Tomu se však dá zabránit. A to použitím prostředku Nanoprotech Electric. Což je přípravek ve spreji, který chrání elektroniku proti oxidaci, zkratu, nečistotám. Při správné aplikaci pak výrobce zaručuje ochranu až po dobu jednoho roku od aplikace.

Pozor na ztrátu záruční doby

Problém je v jediné věci. Pokud máte vaši multikoptéru v záruce, můžete přijít o záruční dobu tím, že jste jednak model rozebrali a také že jste do něj něco nanesli. A je jedno, že vám to ochrání elektroniku výše uvedeným způsobem. Takže použití Nanoprotech Electric je na vašem zvážení. Samozřejmě u přístroje, který již není v záruce je to naprosto v pohodě.

Pokud se rozhodnete vaši multikoptéru přece jen ošetřit, pak je potřeba postupovat velmi pomalu, opatrně a s rozvahou. A především je potřeba dostat prostředek až ke kontaktům. Nelze udělat některé součástky pouze zvenku.

Nejprve je potřeba povolit šroubky s imbusovou hlavou zespodu šasi. Je jich 12. A potom 4 šroubky s křížovou hlavou, které jistí konce ramen. Jakmile máte povoleno vše, můžete sejmout horní kryt, který obsahuje GPS modul.

Důležité je nevynechat žádné místo

Potom je na vás, jak budete dále postupovat. V každém případě je potřeba nic nevynechat. Takže je dobré začít horním krytem, kde se nachází GPS modul. Opatrně odlepíte krycí izolaci a nanesete přípravek na řídící desku modulu. Vždy stačí nanést prostředek a lehce ho rozetřít štětcem. Potom stejným způsobem uděláte další části v modelu. Tzn. motory, regulátory (ty jsou potřeba z obou stran). Proto je potřeba povolit dva malé šroubky, které regulátor drží. Pak opět nanesete přípravek a rozetřete štětcem.

 

 

Při impregnaci wifi zesilovače – zde pouze potírejte zvenku a ošetřete kontakty. Nerozdělávejte jej, abyste nepoškodili stínění. Nazu potom opět ošetřete zvenčí včetně kontaktů. Uvnitř je citlivý barometr a na ten se nesmí nic dostat.

Posléze vypojte všechny kontakty na desce, pokud nejsou zalité v izolační gumě, naneste prostředek a opět zapojte. Nesmíte zapomenout na přijímač, wifi antény a spodní část řídící desky. Toto stačí udělat zevnitř modelu.

Před vzletem ověřte, že jste vše správně zapojili

Jakmile máte vše, můžete model opět složit a vyzkoušet bez vzletu jeho funkčnost. Zda jste někde nezapomněli něco zapojit.

V dalším díle se podíváme, jak opatrně impregnovat kameru se závěsem. Zde se musí postupovat také velmi obezřetně.

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Kvadrokoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse