Íránský dron zachraňující životy

| Petr Minařík

Každým rokem se v Kaspickém moři utopí stovky lidí. To společně s dalšími světovými statistikami inspirovalo inženýra robotiky, Amina Rigiho z Íránu, aby vyvinul dron, který bude moci být využíván při záchraně topících se lidí.

Starší verze Rigiho dronu se jmenovala Pars, jméno je inspirováno starověkým královstvím Persie | Zdroj: rtsideas.com

Starší verze Rigiho dronu se jmenovala Pars, jméno je inspirováno starověkým královstvím Persie | Zdroj: rtsideas.com

Zásadní je rychlost

Existuje mnoho výhod použití dronu v porovnání s plavčíkem. Hlavní výhodou dronu je především pomoc obětem v mnohem kratším čase než v jakém jim může pomoci plavčík. Rigi provedl testy a zjistil, že drony dopraví záchranný kruh k obětem asi 3x rychleji než lidský protějšek.

To není žádným překvapením, jelikož plavčíci dokáží plavat rychlostí 5-6 km/h, zatímco dron navržený Rigim umí letět rychlostmi až 50 km/h. Plavčíci musí také bojovat se zrádnými podmínkami, jako jsou například vlny a příboje.

Vize do budoucna

Rigiho dron byla zpočátku pouze konvekční oktokoptéra, která byla schopna nést záchranné kruhy, jež následně spouštěla do vody blízko obětí. V nejnovější verzi se sám dron může proměnit ve vznášedlo a odtáhnout oběti zpět na břeh.

Dubbed Roboguard, Rigiho nejnovější dron umí přistát a vzlétnout z mořské hladiny a unese až 15 kg vybavení. Roboguard byl také navržen, aby byl modulární, což znamená, že může být vylepšen nejnovějším dostupným vybavením. Lze jej také vybavit termální kamerou pro záchranné mise ve špatných světelných podmínkách.

Roboguard sklidil zájem již od 32 zemí a Rigi očekává, že první produkce začne v létě. Jeden dron by měl vyjít asi na 200 tisíc Kč. Kvůli omezeným zdrojům v Íránu, přesunul Rigi svoji společnost, RTS Ideas, do Londýna, aby profitoval z akceleračního programu Sirius, který pomáhá mladým podnikatelům rozjet svůj byznys.

 

 

Zdroj: thedronefiles.net

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Oktokoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse