Jak létat jako profesionál: 7 důležitých tipů

| Petr Minařík

Létat s kvadrokoptérou je mnohem složitější, než se zdá. Zatímco se někteří rádi chvástají a předvádí svoje dovednosti, noví piloti často havarují a několikrát se „spálí“ před tím, než se naučí opravdu zkrotit své stroje. Následující tipy vám umožní létat jako profesionál.

poškození motoru phantom vision

Ilustrační ukázka poškození, které vznikne, když nestihnete vypnout motory před dopadem. Motory se dále točí a pokud je vrtule zablokovaná třeba o zem, dopadne to takto. | Zdroj: Igor Vlahovič

  1. Nezapínejte manuální režim příliš brzy

Manuální režim je určen pro experty. Když jste v manuálním režimu, neposkytne vám systém extra stabilitu, kterou potřebujete pro snazší létání. To vás nutí být buď dobrým pilotem, nebo havarovat a spálit se.

V žádném případě nezapínejte manuální mód v případě, kdy nevíte, jak pilotovat kvadrokoptéru. Pokud se cítíte na vyzkoušení manuálního módu, pečlivě si vyberte tréninkovou lokaci.

Nejdříve se naučte létat v nízkých výškách, dokud si neosvojíte manuální mód, a teprve pak začněte létat výš.

  1. Buďte opatrní při větrném počasí

Vítr zajistí pád většiny kvadrokoptér. Pokud víte, že fouká vítr rychlostí 5 – 10 metrů za sekundu, neměli byste jít létat. Existují některé kvadrokoptéry, které mají automatické korekce větru a přizpůsobí se tak poryvům větru změnou rychlosti otáček motorů.

Měli byste si také zkontrolovat, jestli máte aktivovaný mód pro létání venku. Ten nabízí lepší celkovou stabilitu a ovládání.

  1. Pokud můžete, použijte GPS mód

Dražší modely jsou vybaveny GPS módem. To je mód, který využívá GPS, aby se vědělo, kde v prostoru se kvadrokoptéra nachází. Je to skvělá funkce pro přesné létání nebo pro pořizování videa či obrázků specifické oblasti. Na mapě si jednoduše určíte, kam budete chtít letět. Mimo to, GPS mód poskytuje skvělé letové výhody, kterých budou moci začátečník i pokročilý pilot využít již od prvního letu.

Pokud kvadrokoptéra obsahuje GPS mód, budete moci sundat ruce z ovládání a kvadrokoptéra bude sama balancovat a vznášet se. Jestliže budete nervózní nebo si nebudete jistí tím, co dělat, GPS mód opraví vaše chyby a umožní vám zhluboka se nadechnout před tím, než budete v letu pokračovat.

GPS mód také poskytuje velkou výhodu toho, že víte, kde se vaše kvadrokoptéra nachází. V případě, kdy dojde k nehodě, najdete trosky mnohem snáze, pokud bude GPS mód aktivní.

  1. S poryvy větru bojujte se zvýšenou opatrností

Existují dražší modely, které vám umožní nastavovat úhel náběhu rotorových listů, takže můžete potlačit poryvy větru. To se dělá pomocí tzv. „negative pitch“, avšak tuto úpravu dělají pouze velmi zkušení piloti.

Když se blíží vítr a vy cítíte, že ztrácíte kontrolu nad dronem, měli byste se snažit letět proti větru. Pokud fouká zleva, pokuste se letět proti větru, abyste neutralizovali změnu směru. Cílem je bojovat proti větru, pokud je to možné, ale musíte také vědět, kdy létání ukončit.

Všeobecné pravidlo říká, že byste při větru neměli létat na okraji provozního dosahu kvadrokoptéry, vítr by ji totiž mohl odvát za tuto hranici a vy byste ztratili kontrolu nad řízením. Pokud je to možné, nelétejte s kvadrokoptérou daleko a přistaňte, pokud je vítr příliš silný.

  1. Osvojte si základní ovládání

Prvky nahoru, dolů, doleva, doprava jsou ty, které chcete zvládnout jako první. Neztrácejte čas zkoušením salt nebo pokročilých technik do doby, než budete mít měsíce zkušeností s létáním. Pokud chcete trénovat pokročilejší techniky letu, měli byste je zkoušet při optimálních větrných podmínkách. Nikdy není dobrý nápad dělat salta, pokud je počasí špatné.

  1. Osvojte si vznášení kvadrokoptéry

Lidé, kteří si ještě neosvojili létání, považují vznášení kvadrokoptéry za velmi obtížné, avšak užitečné. Když se kvadrokoptérou naučíte vznášet, nebudete dělat pouze lepší fotky a videa, ale budete také schopni vaši kvadrokoptéru plně ovládat.

Pár následujících tipů by vám mělo pomoct, osvojit si vznášení kvadrokoptéry:

  • Vznášejte se s kvadrokoptérou metr až dva nad zemí. Když se bude vznášet příliš nízko, můžete způsobit poruchu silou lopatek vůči zemi
  • Udržujte správně plyn, náklon a klopení, abyste se s kvadrokoptérou vznášeli na stejném místě

Vznášení je velmi obtížné a zabere nějaký čas si ho osvojit. U mnoha modelů není možná změna úhlu náběhu listů. Místo toho má většina kvadrokoptér stabilizační systém.

  1. Naučte se vypnout plyn

Při pádu většinou dochází k vážným poškozením vaší kvadrokoptéry. Když váš stroj padá, měli byste se naučit co nejrychleji vypnout plyn. To zastaví rotaci vrtulí. Pokud je plyn vypnutý, je zabráněno dalším poškozením a existuje menší šance, že motory utrpí vážnější škody.

I když to nemusí vypadat jako tip pro profesionály, musíte se naučit, jak nouzově přistát, protože se může stát, že havarujete. Bohužel k pádům dochází, když to nejméně čekáte, takže se vždy přesvědčte, že jste připraveni okamžitě vypnout plyn.

Jako profesionální pilot byste si měli také pořídit chrániče vrtulí. Tyto chrániče jsou malé, snadno připevnitelné a ideální, pokud dojde k pádu. Když se vrtule točí, chrániče je ochrání před nárazy do země, stromů nebo mnoha jiných objektů.

Chrániče vrtulí vám také poskytnou více času pro vypnutí plynu, pokud ho nestihnete vypnout nebo když vám vítr odnese kvadrokoptéru mimo dosah řízení.

Zdroj: dronebly.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Kvadrokoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse