Jak na čištění optiky kamery DJI

| Igor Vlahovič

Po jednom zapnutí DJI Phantom 2 Vision + a kamery se mi stalo, že jsem v náhledu spatřil malou šmouhu. Když jsem poté pořídil foto nebo video, tento neduh se na obraze samozřejmě projevil. Nejevidentnější to bylo na světlém pozadí.

Rozebraná kamera DJI | Zdroj: droncentrum

Rozebraná kamera DJI | Zdroj: droncentrum

Také se mi stalo, a to o něco později, že jsem na foto a video zjistil, že není ostré. Jakoby kamera neostřila. I zde jsem byl nemile překvapen.

Fakt je ten, že jsem kameru měl rozebranou a to z důvodu impregnace prostředkem Nanoprotech Electric. Zaujal jsem podezření, že se do kamery při demontáži a zpětné kompletaci mohla dostat nečistota.

V tu chvíli jsem měl dvě možnosti. Zkusit dát kamerku do odborného servisu, avšak zde se jedná o speciální typ kamery, a tak by mohl nastat problém. Mohl jsem ji nechat vyčistit přímo u DJI, ale to bych byl také dost dlouho bez kamery.

Řešení: Udělej si sám

Další možností je, vyčistit si optiku sám. Ale upozorňuji, že toto provádíte na vlastní riziko. Dobré je čištění provádět na zboží, které je již po záruce. V mém případě by již samotná impregnace záruku pravděpodobně zrušila. Rozhodl jsem se tedy vyřešit oba dva problémy sám.

Do každé kamery se může časem na optický čip dostat prach či jiná nečistota. Byť se může jednat o opravdu drobnou nečistotu, v obraze se to pak jeví jako velký problém.

Postup opravy

Když jsem zjistil šmouhu v obraze, opatrně jsem rozdělal tělo kamerky, abych se dostal k řídící desce. Na druhé straně řídící desky se nachází optický čip. Zde stačí povolit 4 šroubky a sejmout zadní kryt těla kamerky.

Pak uvidíte samotnou řídící desku. Tu opět drží čtyři šroubky černé barvy. Ty opatrně povolte. Posléze uvolněte západku, která drží flex kabel a opatrně vyjměte desku s optickým čipem. POZOR! Na čip nesahejte prsty a nečistoty nejlépe ofoukejte stlačeným vzduchem nebo otřete speciální antistatickou utěrkou. Nesmíte použít čističe typu líh, aceton apod. Naleptali byste povrch čipu a byl by s ním amen. V mém případě se na čipu usadilo prachové zrnko a byla tam i větší nečistota. Zrnko jsem ústy opatrně odfouknul, a poté jsem čip přeleštil antistatickým měkkým hadříkem.

V této chvíli byl problém vyřešen a kamera opět natáčela a fotila krásně čistě.

Zadní strana řídící desky optiky | Zdroj: droncentrum

Zadní strana řídící desky optiky | Zdroj: droncentrum

Oprava proběhla úspěšně, ale…

… jednoho dne jsem kameru opět zapnul a po dokončení natáčení jsem zjistil, že jsou foto i video neostré. Musel jsem tedy opět kamerku rozdělat. Následně bylo třeba dokonale očistit optiku samotnou (sklo optiky a čočku). Zde stačí malá mastnota, kterou mnohdy okem nespatříte, a čip poté nemůže ostřit.

I zde se musí postupovat velmi pomalu a opatrně. K čištění opět nelze použít agresivní prostředky a drsné materiály. Samozřejmě ideální je, zajít si do specializované prodejny a tam si nechat poradit.

Na následujících fotografiích můžete vidět rozdíl před a po:

Neostrá fotografie před čištěním | Zdroj: droncentrum

Neostrá fotografie před čištěním | Zdroj: droncentrum

Fotografie po vyčištění optiky | Zdroj: droncentrum

Fotografie po vyčištění optiky | Zdroj: droncentrum

Komentáře (0)Vstup do diskuse