Jak vznikaly tyto úžasné záběry nad mlhou?

| Igor Vlahovič

Natočit video (dole) nebylo vůbec jednoduché. Bylo třeba počkat na mlhu, a ne ledajakou. Musela být nízko, a také jsme v ní potřebovali “díru”, aby byly drony na dohled. Muselo být slunečné počasí a chtěli jsme západ slunce.

Dron nad mlhou při svitu slunce | Zdroj: Droncentrum

Dron nad mlhou při svitu slunce | Zdroj: Droncentrum

Najít místo, kdy byla dne 23. 12. 2015 mlha za Brnem nízko, a bylo v ní možné vylétnout do menší výšky a natáčet záběry dle scénáře, to dalo práci. Ale před 15. hodinou jsme s Jaroslavem Slezákem vybrali dvě místa, kde se vysněné záběry mohly podařit. Jednak to byla louka nad Velkou Klajdovkou, a potom jedno místo nad Ochozí u Brna.

Na správném místě ve správný čas

Nakonec vyšlo místo nad Ochozí u Brna. Bylo to nejvýš položené místo v okolí a mlha zde byla nízko. Navíc jsme zašli do lesa, kde byl na jednom místě přístup k nebi.

Ihned jsme připravili drony – DJI Phantom 3 Advanced (P3A), DJI Phantom 3 Standard (P3S) a DJI F320 Phantom 2 Vision+ (P2V+). Proběhla kalibrace kompasu, spojení s aplikací a byli jsme připraveni. Otvor v mlze stále přetrvával.

Prvně jsem vylétl s P3S, abych se přesvědčil o výhledu. Již ve výšce 70 metrů se mi naskytl nádherný pohled na mlhou zakryté Brno a přilehlé okolí. Z mlhy občas vykoukly lesy a vidět byl také vysílač Hády.

Čas na filmování

Pak byl scénář následující. Já jsem pilotoval kvadrokoptéru Phantom 3 Advanced a Jarda Phantom 3 Standard. Pomalu jsme vystoupali vedle sebe do výšky 70 m, a protože jsme viděli na drony, já jsem vylétl nad Phantoma 3 Standard a naplánoval POI (Point of Interest). Tedy kruhový oblet objektu.

Phantom 3 Advanced tedy kroužil kolem druhého dronu, a já mohl pohodlně měnit výšku a úhel pohledu. Kolega naopak sledoval mne a točil se s dronem kolem vlastní osy.

Svit slunce nad mlhou | Zdroj: Droncentrum

Svit slunce nad mlhou | Zdroj: Droncentrum

Pak se přistálo s P3S a nahoru šel DJI F320 Phantom 2 Vision+. I tento výstup byl společný. Jakmile byly oba drony nahoře, s kolegou jsme natáčeli a fotili scenérii. Díky vizuálnímu kontaktu jsem mohl letět i blíže a fotit tak i detaily.

Čekání na zlatou hodinu

Následně se čekalo na západ slunce, který se použil na konec záznamu. Visel jsem skoro 8 minut a pak záznam zrychlil. Nemusel jsem použít focení stylem Time Lapse. Stačilo natočil záznam a zrychlit jej.

Dron nad mlhou při západu slunce | Zdroj: Droncentrum

Dron nad mlhou při západu slunce | Zdroj: Droncentrum

Celé video jsem posléze sestříhal v GoPro studiu. Po delším střihu, použití filtrů a po výběru hudby vzniklo toto video:

 

 

Pro nás oba to byl velký zážitek a další zkušenosti. Dron se dá využít i tímto způsobem. Avšak pro natočení podobných záběrů již musíte mít jisté zkušenosti a není možné se spoléhat na autopilota. Ten vám jen pomoci ulehčit práci.

Komentáře (0)Vstup do diskuse