Japonci posunuli bezpečnost na novou úroveň

| Petr Minařík

Japonská společnost Secom představila dron, který byl vyvinut za jediným účelem. Poskytuje totiž bezpečnostní služby. Co to znamená v praxi? Dron sleduje například podezřelé osoby či automobily. V případě potřeby je zdokumentuje a pomůže dostihnout.

Bezpečnostní dron od společnosti Secom | Zdroj: video

Bezpečnostní dron od společnosti Secom | Zdroj: video

Dron od firmy Secom je vybaven kamerou a LED světly. Jakmile odhalí nějakou podezřelou činnost, okamžitě zbystří a podnikne potřebné kroky – podezřelou osobu/vozidlo vyfotí a začne nahánět. Záběry z dronu jsou přitom zasílány do řídícího střediska společnosti, kde se s nimi dále pracuje.

Start služby je opožděn

Společnost Secom již v roce 2012 oznámila, že pracuje na bezpečnostním dronu, avšak odstartování služby bylo zpožděno, kvůli incidentům s drony. Známý je například případ, kdy na střeše premiéra přistál dron s malým obsahem radioaktivního písku z Fukušimy.

Firma prohlásila, že o svoji službu očekává velký zájem. Použití dronu je údajně efektivnější, než instalace mnoha bezpečnostních kamer. Dron totiž může pořídit lepší záběry osob a automobilů.

Rozměry dronu jsou následující 57 x 57 x 22,5 cm. Dron váží zhruba 2,2 kg a dokáže létat rychlostí 10 km/h.

Vůbec první dron bude nasazen v prefektuře Yamagata. Aby však bylo možné dron používat, je nutné získat povolení od místních úřadů.

Cena dronu je stanovena na zhruba 176 tisíc Kč. Bezpečnostní služba je dále zpoplatněna částkou v přepočtu 1100 Kč na měsíc.

 

 

V Japonsku je kolem dronů poslední dobou poměrně rušno. Nedávno byly zpřísněny regulace dronů. Policie zde mimo jiné představila také drony, které budou využívány na zátahy proti nelegálním letům.

Zdroj: japantimes.co.jp

Komentáře (1)Vstup do diskuse