Japonsko zpřísní regulace pro drony

| Petr Minařík

Japonská vláda začíná prosazovat nové regulace pro použití bezpilotních letounů v národním vzdušném prostoru. Tento krok byl vyvolán především přistáním dronu na střeše japonského předsedy vlády.

Japonsko zpřísní regulace dronů | Zdroj: pixabay.com

Japonsko zpřísní regulace dronů | Zdroj: pixabay.com

Kvadrokoptéra DJI phantom, která přistála na střeše úřadu japonského předsedy vlády Šinzó Abeho, odstartovala potřebu vytvořit nové regulace pro drony. Tento krok má na starosti úřad Japan Civil Aviation Bureau (JCAB), tedy obdoba Civilního leteckého úřadu v ČR.  V té době neexistovala žádná pravidla pro létání s drony, i když se běžně využívaly například v zemědělství.

Psaná pravidla – potřeba a nutnost?

Jedním z japonských vývojářů bezpilotních letounů je například společnost Yamaha, která poskytuje bezpilotní letouny pro využití v zemědělství již od roku 1988.

“Za účelem rozšíření našeho byznysu je nezbytné stanovit určitá pravidla,” řekl Akira Sato, zástupce Yamahy a člen asociace Japan UAV Association (JUAV), na konferenci bezpilotních systémů (RPAS) v Londýně. “Sami jsme vyvinuli standardy již před 25 lety a fungovaly dobře.”

“V červenci jsme však byli velmi překvapeni, když japonská vláda stanovila nové regulace pro bezpilotní systémy.” Tyto regulace obsahují například zákaz létání s drony ve veřejných parcích nebo létání s radioaktivními materiály.

Navzdory tomu, že dříve v Japonsku nebyly stanoveny regulace dronů, JUAV a asociace Japan Agricultural Aviation Association zřídili dobrovolné standardy pro jejich využití, které dosud respektovali výrobci, piloti a dokonce i vláda. Během této doby bylo autorizováno více než 2600 bezpilotních letounů a 11 tisíc pilotů.

Sato doufá, že tyto dobrovolné standardy pomohou informovat vládu při prosazování nových regulací, a že Yamaha a další společnosti budou mít stále povolení pronajímat své systémy pro přesné zemědělství. To vše navzdory novým pravidlům, která zakazují dopravování jakýchkoliv nebezpečných materiálů pomocí dronu.

“Hodně jsme o této situaci mluvili s úřadem JCAB, který naše pravidla respektuje,” dodal Sato.

Zdroj: flightglobal.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse