DJI Phantom 3 Standard - nová kvadrokoptéra pro začátečníky

| Petr Minařík

Po kvadrokoptérách DJI Phantom 3 Professional a Phantom 3 Advanced je tu společnost DJI s novou, ještě levnější kvadrokoptérou Phantom 3 Standard, která je zaměřena především na začínající piloty.

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com

Základní vlastnosti

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Standard stojí 799$, což je asi 20 tisíc korun, tím pádem je o pár tisíc levnější než předchozí dva zmiňované modely. I přesto však disponuje podstatnými funkcemi: 3-osou stabilizací, 12 Mpix fotoaparátem (podpora i formátu RAW), UHD video (2,7K rozlišení) při 30 FPS, 40 Mbps video downlinkem při kvalitě až 720p a dobou letu až 25 minut. Nevýhodou může být akorát dosah přenosu videa na 1 km, což je o polovinu méně než u modelu Professional nebo Advanced.

Další rozdíly

Mezi další důležité rozdíly patří absence vizuálních a ultrasonických senzorů, které dronu pomáhají přesněji identifikovat pozici. Dálkový ovladač je v podstatě vylepšenou verzí ovladače kvadrokoptéry verze Phantom 2 Vision +. Stále nedisponuje spouští fotoaparátu a držákem pro tablet, avšak je v něm integrován Wi-Fi extender a kolečko pro upravení náklonu kamery.

3-osý gimbal s 2,7K kamerou | Zdroj: dji.com

3-osý gimbal s 2,7K kamerou | Zdroj: dji.com

V nové verzi nechybí ani inteligentní letové módy:

  • Follow Me – použití této funkce může být riskantní, pokud si nedáte pozor na překážky, do kterých může kvadrokoptéra vrazit. Jinak je tato funkce velmi užitečná, zejména při natáčení například sportovních aktivit.
  • Point Of Interest – dron krouží kolem určitého objektu, který si nastavíte v aplikaci. Výsledkem jsou poté parádní 360° záběry.
  • Let podle předem zvolených bodů trasy (Waypoints) – v aplikaci nastavíte výšku, rychlost a body, po kterých má kvadrokoptéra letět. Kvadrokoptéra pak poletí autimaticky a vy se budete moci plně věnovat ovládání kamery.

Usnadnění pro nováčky

Phantom 3 Standard nabízí také pár nástrojů, které nováčkům usnadní život. Mezi tyto nástroje patří funkce Course Lock (CL), kdy nepotřebujete znát orientaci dronu ve vztahu k vám a stačí jej ovládat směrem, jakým chcete letět. Pokud je tedy kvadrokoptéra natočena čelem k vám a vy nahnete páku na ovladači doleva, bude se dron při aktivované funkci CL pohybovat doleva a ne doprava.

Vylepšené ovládání (oproti verze u P2V+) kvadrokoptéry Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com

Vylepšené ovládání (oproti verze u P2V+) kvadrokoptéry Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com

Další funkcí je Home Lock (HL). Když zapnete tuto funkci, dron se vrátí na místo, odkud vzlétl nehledě na to, kde se zrovna nachází. Avšak měli byste dávat pozor na to, zda není v cestě nějaký objekt, do kterého by mohla kvadrokoptéra narazit.

P3S disponuje i funkcemi, které známe již z předchozích verzí Professional a Advanced. Mezi ně patří například nástroj Geofence, kdy vytvoříte virtuální bariéru, kam dron nesmí letět. Dále pak povinná GPS kalibrace před prvním vzlétnutím nebo automatické vzlétnutí/přistání.

Verze kvadrokptéry Phantom 3 Standard bude pravděpodobně populární mezi lidmi, kteří jsou v oblasti leteckého snímkování nováčky, ale chtějí natáčet stabilní a kvalitní videa.

 

 

Zdroj: engadget.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse