Kvadrokoptéra KittyHawk umí nést 3 GoPro kamery

| Petr Minařík

Téměř každý den se dozvídáme o nových kvadrokoptérách. Pro výrobce je čím dál tím těžší, přijít s něčím novým. Firma Mobile Recon Systems si řekla, že jedna kamera nestačí a vyrobila kvadrokoptéru, která nese rovnou tři.

Kvadrokoptéry KittyHawk | Zdroj: mobilereconsystems.com

Kvadrokoptéry KittyHawk | Zdroj: mobilereconsystems.com

Hlavní vlastnosti

KittyHawk má 95 cm v průměru a váží 4,3 kg. Potenciální užitečná přidaná zátěž může činit další 4,3 kg, což dá dohromady s váhou kvadrokoptéry téměř 9 kg. Jak již bylo řečeno v úvodu, KittyHawk může nést 3 kamery, dvě z nich (nahoře a dole) jsou stabilizované gimbalem, a třetí je fixovaná FPV kamera.

Autor kvadrokoptéry a výkonný ředitel firmy Mobile Recon Systems, Mike Dowell, navrhl KittyHawk tak, aby byla bezpečná a použitelná. Na první pohled si lze všimnout vzdálené podobnosti s kvadrokoptérou Parrot AR Drone. Chrániče vrtulí disponují madly pro přenášení dronu a nabízí ochranu před karbonovými vrtulemi.

Další zajímavou vlastností je obří LED bodový reflektor připevněný zepředu kvadrokoptéry. Asistuje pilotovi při orientaci a poskytuje osvětlení pro kamery. Reflektor lze dálkově vypnout i zapnout.

Kamery

Asi si pokládáte stejnou otázku. K čemu jsou dobré tři kamery? Podle Dowella má horní kamera více využití: fotografování nemovitostí, inspekce mostů, drátů elektrického vedení nebo větrných turbín, případně inspekce drah v zábavních parcích. Kombinace všech tří kamer pak poskytne 360° panoramatické foto. Lze je také ovládat odděleně. Je tu sice jen jeden downlink pro video, avšak tří-polohovým přepínačem si pilot může zvolit, ze které kamery chce obraz přenášet. Horní i dolní kamery si ukládají video, které lze přehrát později.

Mozek kvadrokoptéry

Mozkem kvadrokoptéry KittyHawk je open-source autopilot Pixhawk PX4. Tento balík umožňuje několik letových módů (Follow Me nebo létání kolem objektu) a obsahuje GPS průvodce pro autonomní let.

Společnost Mobile Recon Systems pracuje také na zahrnutí malého laserového senzoru LIDAR, který by kvadrokoptéře umožnil detekci objektů a vyhnutí se překážkám.

V současné době jsou v nabídce tři modely:

Classic (55 tisíc Kč) – vybaven pouze jednou kamerou (bez gimbalu).

Luxury (96 tisíc Kč) – disponuje multi-osým gimbalem pro GoPro nebo podobně velkou kameru

Supreme (110 tisíc Kč) – tato verze má větší vrtule, dvakrát větší baterii a mnohem větší gimbal (dole) pro systémy DSLR. Nahoře pak má menší gimbal pro GoPro kamery a disponuje také FPV kamerou.

Budoucí vývoj

Mobile Recon Systems nyní pracuje na několika vylepšeních. Mezi ně patří práce na odnímatelném podvozku nebo záchranném padákovém systému. Firma také plánuje vyrábět ještě větší model kvadrokoptéry, který by vážil 13 kg a byl by schopen nést tlakový postřikovač (pro využití v zemědělství) nebo malou bednu pro případné dodávky či záchranné operace.

Kvadrokoptéru KittyHawk můžete vidět v akci na videu níže.

 

 

Zdroj: gizmag.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse