Letecké filmování nikdy nebylo jednodušší - kvadrokoptéra Ghost

| Petr Minařík

Minulý červen jsme poprvé slyšeli o dronech HEXO+ a AirDog, které byly prvními spotřebními multikoptérami nabízející funkci Follow (na videu níže) – což je schopnost sledovat polohu uživatele a zároveň letět podél něj. Od té doby jsou stejnou funkcí vybaveny modely včetně Iris+ a Zano. Na konci minulého roku se čínsko-americké společnosti Ehang úspěšně podařilo získat výrobní prostředky pro svou kvadrokoptéru Ghost s Follow funkcí a držákem pro GoPro. Vyvinuta ve spolupráci s Duke University, to není pouze kvadrokoptéra, která dokáže následovat a točit uživatele, ale údajně se ovládá snáze, než kvadrokoptéry konkurenčních firem.

kvadrokoptéra dron ghost

Kvadrokoptéra Ghost v elegantní červené variantě | Zdroj: Ghost

Ehang tvrdí, že aplikace pro systémy iOS/Android je uživatelsky přívětivější než aplikace, kterou používá populární AR drone.

Zmáčknutím tlačítka na obrazovce mohou uživatelé vlastnící dron s GPS módem automaticky přistát, vzlétnout, letět od jednoho vybraného bodu k druhému nebo se vznášet na místě. Samozřejmě je možné dodatečně nastavit Follow mód. Stejně jako u ostatních Follow dronů se však v tomto módu Ghost nevyhne překážkám.

 

 

Pohyby kvadrokoptéry mohou být také řízeny manuálně, použitím posuvníku na obrazovce – pokud se uživatelé rozhodli pro volitelný kloubový držák, mohou také otáčet a naklánět svoji GoPro kameru. Vypadá to, že používání této funkce může být piplačka, což je důvod, proč máme štěstí, že stroj nabízí funkci Tilt. Ta uživateli umožní řídit dron jednoduchým nakláněním svého smartphonu v různých směrech.

Vysoká výdrž kvadrokoptéry Ghost

Kvadrokoptéra je napájena 11,1 voltovou Li-pol baterií s kapacitou 5,400 mAh, která by měla zajistit dobu letu 30 minut, pokud poletíte bez kloubu a kamery, případně 20 minut, pokud poletíte s kloubem i kamerou. Součástí balení je i kompaktní „G-Box“, který komunikuje s telefonem přes Bluetooth a poté předává příkazy letounu přes radiové signály, což umožní ovládat kvadrokoptéru na vzdálenost až jednoho kilometru.

Jako ostatní drony, které ztratí kontakt, se Ghost automaticky vrátí do místa, kde odstartoval. Navíc, pokud uživatelé dávají přednost tradičnějšímu dálkovému ovládání s joystickem, je jeden takový Ghost právě ve vývoji.

Společnost Ehang získává výrobní prostředky na webu Indiegogo a už dávno překročila svůj původní cíl. Společnost navíc dostala dotaci 10 milionů dolarů od dvou čínských investorů.

V příští části se více zaměříme na jednotlivé verze dronů Ghost a na jejich rozdíly.

Zdroj: Ghost Drone, Indiegogo

Komentáře (0)Vstup do diskuse