Lety dronů způsobují stres černým medvědům, tvrdí studie

| Petr Minařík

Drony pilotované výzkumníky by mohly mít neočekávaný efekt na volně žijících zvířata, varuje vedoucí autor nové studie. Podle něj totiž hluk bezpilotních letounů stresuje černé medvědy.

Černý medvěd - ilustrační foto | pixabay.com

Černý medvěd – ilustrační foto | pixabay.com

Vědci létali s drony asi 20 metrů nad hlavami černých medvědů, kteří nosili GPS límce a srdeční monitory, aby se mohlo změřit, jaký efekt má na medvědy neobvyklý hluk z dronů.

Vedoucí autor Mark Ditmer a další autoři si původně mysleli, že medvědi mohou uprchnout, avšak ti se sotva pohybovali. Jejich srdeční frekvence vykazovala výraznou odezvu na stres.

“Bylo pro nás celkem překvapení, že medvědi zůstali stát na místě a zvýšil se jim srdeční tep,” řekl postgraduální výzkumník biologie na univerzitě v Minnesotě, Ditmer, který vedl již zmiňovanou studii.

Průběh studie

Tým shromáždil data pohybu medvědů, zatímco jim nad hlavami létaly drony. GPS límce zasílaly novou polohu každé dvě minuty, když se medvědi loudali přes kukuřičné pole a osikový les v severozápadní Minnesotě.

Avšak členové týmu museli čekat na stažení dat, dokud medvědi nebyli v režimu spánku.

Vědci původně očekávali nějakou psychologickou reakci na neznámý zvuk, avšak ne tak podivnou odezvu, řekl Ditmer.

Zjištění a důvod studie

V nejextrémnějším případě vyskočil srdeční tep medvědí matky se dvěma mláďaty o 400%. Z 41 tepů za minutu na 162/min.

Takový druh reakce, který zahrnoval pravděpodobně také nárůst adrenalinu a ostatní změny, pomáhá divokým zvířatům v nouzových situacích, avšak chronicky stresovaní jedinci jsou citlivější na nemoci a další problémy, řekl Ditmer.

Ditmer a jeho kolegové chtěli poznat reakce medvědů, protože se drony začínají čím dál tím častěji využívat ve výzkumu a ochraně přírody. Avšak víme jen málo o tom, jaké efekty mají na zvířata.

Studie byla omezena na 18 letů nad čtyřmi dospělými medvědy v místě, kde je povoleno létat s drony. “Další typy divokých zvířat mohou na neznámý zvuk reagovat různě,” řekl Ditmer a dodal: “Jen protože nezaznamenáváme žádnou změnu chování zvířat, neznamená to, že se žádná negativní reakce neděje.”

Zdroj: cbc.ca

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse