Maersk provedl doručení dronem na plující loď

| Petr Minařík

Společnost Maersk, která se zabývá především logistikou, provedla v úterý 8. 3. 2016 úspěšné testování doručení dronem na plující loď. Firma o této akci informovala na svých webových stránkách.

Testování se odehrálo nedaleko města Kalundborg v Dánsku. Dron měl za úkol dopravit malý balík se sušenkami na plující tanker. Kvůli nepříznivému počasí však dron nemohl vzlétnout z pobřeží, jak se původně plánovalo. Místo toho vzlétl z remorkéru. Vzdálenost mezi remorkérem a tankerem činila asi 250 metrů (původně měla být vzdálenost z pobřeží 1 km). Dron nakonec spustil náklad na palubu z výšky asi 5 metrů.

Potenciál dronů v Maersku

Drony by společnosti Maersk mohly ušetřit oproti běžným doručovacím metodám, které využívají čluny, velké peníze při doručování balíků s náhradními díly, poštou či léky. „Náklady na člun čítají v průměru asi 24 tisíc Kč, ale mohou se snadno vyšplhat až na trojnásobek,“ prohlásil Markus Kuhn, manažer dodavatelského řetězce. 

Markus Kuhn dále dodal, že roční náklady na jedno plavidlo činí 75 až 225 tisíc Kč ročně při doručování náhradních dílů. Tyto náklady by drony mohly razantně snížit, jelikož tankerů Maersk se v mořských vodách pohybuje okolo stovky.

Do testování se zapojil Xamen

Dron pro testování poskytla francouzská společnost Xamen. Jednalo se o model LE 4-9X Dual Atex. Tento dron unese až 2 kg na vzdálenost více než 1 km. Test byl schválen také dánskými úřady.

Maersk vidí v dronech mnohem větší potenciál než jen doručování náhradních dílů. Drony by se daly využít také na inspekce tankerů. Zároveň však společnost dbá na to, aby všechny drony byly dostatečně spolehlivé a bezpečné v prostředí, v jakém tankery Maersk operují.

 

Kategorie: Aktuality

Štítky: Doručení dronem, Maersk

Komentáře (0)Vstup do diskuse