ManDrone - dron pro přepravu lidí

| Petr Minařík

Poslední dobou to vypadá, jakoby se s osobními drony roztrhl pytel. Už jsme tu měli osobní trikoptéru Flike nebo vzdušné taxi. Dnes vám představíme další podobný projekt. Jmenuje se ManDrone a také se zaměřuje na přepravu osob.

Takto by měla vypadat finální verze produktu | Zdroj: onemandrone.com

Takto by měla vypadat finální verze produktu | Zdroj: onemandrone.com

ManDrone je součástí projektu “The Humming Man”. Tento projekt se však nezabývá pouze tím, jak dostat člověka do vzduchu pomocí dronu, ale i dalšími užitečnými drony, jako jsou například Firefighting Drone (dron jako hasičské vozidlo) nebo Agriculture Drone (multifunkční dron pro využití v zemědělství).

O ManDronu

ManDrone je logickým kompromisem mezi létáním, objevováním a nadšením. Reprezentuje hybrid mezi ultra lehkým letounem a dronem, který patří do skupiny VTOL (vertical take-off and landing) letounů. Hlavní výhodou oproti helikoptéře je mnohem menší velikost ManDronu (s délkou a šířkou od 3 do 2,5 metrů), a také mnohem snazší a levnější údržba. ManDrone totiž nepotřebuje žádný druh ranveje nebo velký hangár.

Tým v současné době vyvíjí prototyp s dvanácti rotory uspořádanými do šesti skupin, aby mohl dron letět i s dvěma poškozenými motory. V případě nějaké nehody, bude finální verze produktu obsahovat padák, aby se zajistilo bezpečné přistání.

Další podrobnější parametry, jako je například doba letu nebo cena, zatím nebyly zveřejněny.

První úspěšný letové testy

Historicky první test prototypu se uskutečnil dne 25. 6. 2015. Prototyp byl pro jistotu přivázán, aby nezpůsobil nějakou paseku. Celý systém byl velice citlivý a tým musí ještě pracovat na lepší ovladatelnosti.

 

 

Další a možná ještě zajímavější test proběhl téhož dne. Tentokrát byl však ManDrone pilotován člověkem přímo na palubě. Podle údajů z oficiálních stránek unesl dron přidanou zátěž 80 kg.

 

 

Financování projektu

U podobných projektů obvykle bývají problémem finance. Tým zatím nemůže rozjet kampaň například na serveru Kickstarter, protože ještě nemá plně funkční prototyp. Proto se obrací hlavně na lidi s podobnými zájmy. Tým však můžete podpořit i svými znalostmi. Stačí vyplnit kontaktní formulář zde.

Zdroj: onemandrone.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse