Mohou drony zachránit mořské želvy?
Drony by mohly být volbou pro záchranu budoucnosti mořských želv. Na pláži Morro Ayuta v Mexiku totiž používají drony k ochraně vajec, která zde želvy pravidelně kladou.
Asi se ptáte, proč želví vejce musí chránit drony. Problémem jsou totiž zloději, zvaní též “hueveros”, kteří želví vejce kradou. Vejce sice již několik let chrání také vojáci, avšak drony by měly zvýšit efektivitu ochrany.
Za kradení vajec hrozí pokuta až 290 tisíc Kč a 9 let za mřížemi. Mnoho lidí to však od krádeže neodradí. A to ani přesto, že cena 100 vajec o velikosti golfového míčku se pohybuje okolo 30 pesos (43 Kč).
Želví polévka jako velká pochoutka
Poptávka po želvích vejcích je hluboce zakořeněna v kultuře. Želví vejce jsou totiž velmi oblíbenou pochoutkou. I když byl jejich sběr zakázán již v 90. letech minulého století, černý trh stále zůstává silným díky pohledávkám po afrodiziaku, receptům na generační želví polévku a zvědavosti turistů.
Ve skutečnosti, poptávka je tak vysoká, že anonymní zdroj kanálu Discovery News prohlásil, že: “zloději na pláž útočí na desítkách koní, jsou vybaveni mačetami a někdy také zbraněmi.” Praxe, kterou je těžké si představit a je nám známá spíše z divokého západu.
Drony byly ochráncům vajec darovány inženýry z univerzity Mexico College. Přesněji řečeno se jedná o hexakoptéry vybaveny kamerami a GPS systémem.
Ochránci přírody doufají, že drony budou schopny nabídnout vzdušnou podporu pozemním jednotkám. Měly by jim poskytnout data obsahující pozici zlodějů, včetně jejich pohybu podél pláže. Institut dronů pro zachování mořských želv mimo jiné také vyzdvihl další důležité využití dronů v budoucnu.
Zdroj: theavion.com