Moje začátky s drony - Phantom 2

| Igor Vlahovič

Když jsem po modelu F300 začal používat DJI Phantom 2 se stabilizací DJI Zenmuse H3-2D, posunula se úroveň záznamů na vyšší level. Díky dvouosé stabilizaci obrazu jsem neměl v záběrech tzv. jello efekt, což je vlnění obrazu způsobené vibracemi od motorů. Takže jsem měl krásně stabilní obraz. Ať foukal vítr, ať jsem pohyboval s koptérou jakkoliv, obraz byl jako na stativu.

kvadrokoptéra dji phantom 2

Dron DJI Phantom 2 | Zdroj: DJI

Co je to stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu nebo též gimbal je speciálně vyrobený držák kamery (v mém případě GoPro HERO 3 White Edition), který se skládá ze dvou servomotorků a řídící jednotky. Celek je zapojen do Naza V2 a po zapnutí stroje se kamera vyrovná do vodorovné polohy. Jakmile začnete pohybovat s modelem do stran, nahoru a dolů, obraz drží vždy stabilní polohu. Navíc je gimbalem možno ovládat i náklon kamery o 90°. Tedy od roviny ke zcela kolmé poloze. Tím získáte opravdu kvalitní obraz.

gimbal zenmuse h3-2d

Stabilizace obrazu Zenmuse H3-2D | Zdroj: DJI

Kvalita obrazu však záleží taky na typu použité GoPro kamery. Zenmuse byl konstruován pouze pro kamery GoPro třetí edice. A to s ohledem na vyvážení a spotřebu. Použití jiné kamery nebylo možné. Snad jen po zásahu do gimbalu samotného.

Tento gimbal však má jednu nevýhodu, a to absenci třetí osy. Ta způsobovala, že při prudším otáčení kolem vlastní osy byl záběr trhaný. Nebo při letu v silnějším větru byl znát každý poryv větru ve směru letu. Což trochu kazilo výslednou kompozici. Ale v tu dobu nic lepšího na trhu nebylo.

Možnosti rozšíření modelu Phantom 2

Na gimbalu se nachází konektor pro vyvedení obrazu pro FVP (First Person View), takže pokud člověk zainvestuje, může díky náhledu vidět celou kompozici v reálném čase. Já tuto vymoženost neměl, takže všechny záběry vznikaly metodou pokus – omyl. Prostě jsem si ve vzduchu nějak nastavil úhel kamery a vždy to nějak trefil. Díky úhlu záběru na kameře GoPro to nebyl až takový problém.

iosd mini

iOSD mini pro kvadrokoptéry Phantom | Zdroj: DJI

Pokud dokoupíte systém FPV, který se skládá z vysílače na kvadrokoptéře, přijímače na pozemní stanici včetně směrových antén a napájení, můžete dokoupit i modul mini iOSD. Ten vám do obrazu posílaného prostřednictvím FPV společně s obrazem posílá i kompletní telemetrická data jako jsou výška, vzdálenost modelu od home pointu, rychlost modelu, počet satelitů, stav akumulátoru v letadle a mnoho dalšího. Pak máte mnohem lepší kontrolu nad tím, co se vlastně nahoře děje.

Dá se létat s Phantomem i bez FPV a mini iOSD?

Pokud toto vybavení nemáte, jste odkázáni (jako já) na komunikaci s Phantomem 2 pouze prostřednictvím diod na zadních ramenech.

Pořád to však bylo lepší než u modelu Phantom 1. U toho svítí ramena zespodu trvale a vy jste odkázání na sledování jediné diody na zadní části modelu. Což ve větší vzdálenosti a výšce již není dost dobře možné.

instalace stabilizace na DJI

Instalace stabilizace kamery | Zdroj: DJI

U Phantom 2 vidíte poměrně dobře i na větší vzdálenost, co se nahoře děje. Zda máte dostatek satelitů, jakým směrem letíte atp.

Dnes již vím, že bez FVP a telemetrie se nedá létat už s ohledem na bezpečnost. Ale tenkrát jsem měl omezené finanční možnosti a potřebu mít alespoň náhled jsem nepovažoval za nutnost.

Testování kvadrokoptéry DJI Phantom 2

S tímto modelem jsme spolu s kolegou začali provádět mnoho testů. Měl jsem již nějaké zkušenosti a dohromady nás zajímalo vše kolem létání a možností této kvadrokoptéry. Chtěli jsme postupně vyzkoušet vše. A taky jsme to za delší časový úsek provedli. Vždy spolu a pokud možno s ohledem na bezpečnost letu i okolí. Proto jsme testy prováděli na volných prostranstvích, dále od zástavby a pohybujících se davů lidí. Za tuto dobu jsme neměli jediný problém, modely fungovaly na 100%. A my jsme se dozvěděli mnoho užitečného.

V dalším díle se podíváme na první test. Test dosahu vysílače Phantom 2 ve volném terénu. Tento první test byl naplánován velice netradičně, ale byl úspěšný. Jak to provést, aby vám model v případě chyby neuletěl? Vrátí se na HOME POINT po přímé trase ? Jak přesný bude na přistání HOME POINTu? Sledujte pokračování tohoto testu v dalším díle.

Seznam všech článků série:

Moje začátky s drony – proč si pořídit dron?
Moje začátky s drony – DJI F300, 1. část
Moje začátky s drony – DJI F300, 2. část
Moje začátky s drony – Phantom 2
Moje začátky s drony – první test s Phantom 2

Komentáře (0)Vstup do diskuse