NASA chce nasadit drony pro průzkum planet

| Petr Minařík

Doručení balíků dronem hned ke dveřím by bylo skvělé, ale co teprve dron, který zvládne zkoumat asteroidy nebo dokonce Mars?

Prototyp NASA dronu | Zdroj: nasa.gov - NASA/Swamp Works

Prototyp NASA dronu | Zdroj: nasa.gov – NASA/Swamp Works

Přesně taková je vize laboratoře Swamp Works v Kennedyho vesmírném středisku NASA. Tým inženýrů vyvíjí robotický dron, který bude schopen létat v prostředí Marsu nebo v bezvětrném okolí asteroidů. Drony by měly za úkol, shromažďovat vzorky z oblastí nepřístupných pro vozidla, jako jsou například planetární vozítka.

Drony jako stroje pro hledání zdrojů

“První krok ke schopnosti využít zdroje na Marsu nebo asteroidu je, najít kde se zdroje nachází,” říká vedoucí technolog laboratoře Swamp Works, Rob Müller v prohlášení médiím. “Zdroje jsou většinou v těžce přístupných oblastech, kde je permanentní stín. Některé zdi kráterů jsou prudké 30 a více stupňů, což je pro navigaci a vyjetí tradičních vozítek příliš mnoho.”

Drony zvané ‚Extreme Access Flyers’ by měly být schopny vytěžit malé množství planetární půdy pro hledání známek vody-ledu. Zajímavý je fakt, že drony by používaly hnací plyn vyrobený ze zdrojů přítomných na planetách. “Stroje by byly během svých misí schopné vykonat stovky průzkumných letů,” řekl Steven Siceloff, spisovatel NASA. “Drony by byly pro přistávací modul dostatečně malé, aby jich mohl dopravit více naráz, takže pokud nějaký selže, mise není ztracena.”

Vypořádání se s problémy

Aby se však Flyery vypořádaly s tenkou nebo neexistující atmosférou dalších nebeských těles, bude potřeba mnohem větších rotorů než u průměrných bezpilotních letounů na zemi. Robotičtí prospektoři budou muset spoléhat na interní autonomní senzory, jelikož mimozemské planety nejsou pokryty signálem GPS.

Drony zaměstnají trysky se studeným plynem za použití kyslíku nebo vodní páry, aby poskytly zvednutí a manévrovatelnost. Drony budou naprogramovány tak, aby rozpoznaly terén a orientační body pro řízení.

“Měly by mít dostatek pohonných plynů pro několikaminutový let na Marsu nebo Měsíci, a hodiny na asteroidu,” řekl DuPluis.

Projekt “Flyerů“ není první podobný projekt. NASA totiž chtěla vyslat kvadrokoptéru na měsíc Titan. Více informací o tomto projektu si můžete přečístzde.

Zdroj: dronelife.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, NASA

Komentáře (0)Vstup do diskuse