NASA chce poslat kvadrokoptéru na měsíc Titan

| Petr Minařík

NASA chce hledat život na měsíci planety Saturn – Titanu, avšak má problém s objevením dobrého způsobu, jak podávat zprávy o rozsáhlé oblasti a jak získávat vzorky. Nyní si vědci z NASA myslí, že mají dobré řešení: 10kilogramová kvadrokoptéra, která by spolupracovala s mateřskou lodí.

nasa kvadrokoptéra na titan

Ilustrační foto dronu | Zdroj: sploid.gizmodo.com

Larry Matthies – vedoucí vědecký pracovník a vedoucí Computer Vision Group v sekci Pohyblivosti a robotických systémů Laboratoře proudového pohonu v Pasadeně (Kalifornie) – si myslí, že by mohla být kvadrokoptéra jediným možným řešením, jakým by dosáhli cílů mise – hledat život nebo jeho vznik na jednom z některých míst solárního systému. Díky kvadrokoptéře by mohla být mise bezpečnější a nestálo by to tolik peněz a riskování.

Kvadrokoptéra je jediným možným řešením

Přistávací modul není dobrým řešením, protože přistane a nemůže se dál hýbat. NASA potřebuje prozkoumat tento svět. Balón nebo letadlo se mohou snadno pohybovat, ale nemohou být řešením, protože se nedostanou přímo na povrch. Velká, dálková helikoptéra by mohla fungovat, ale je příliš drahá a riskantní. Takže vědci zkombinovali všechny tyto nápady a přišli s něčím relativně levným, méně riskantním a naprosto logickým:

Navrhujeme studii malého (10kg) rotorového letadla, které lze implementovat do balónu nebo přistávacího modulu, aby získalo detailní snímky ve vysokém rozlišení a mapovalo povrch, přistávalo na různých místech, aby získalo mikroskopické snímky a vzorky pevných a kapalných materiálů, dopravilo vzorky do mateřské lodi kvůli analýze, dobilo se z radioizotopového termoelektrického generátoru a pokračovalo ve sběru vzorků.

Larry tvrdí, že je to nyní díky nedávnému výzkumu robotiky a dronů možné:

Předchozí studie ukázaly proveditelnost letecké mobility na Titan pro větší letadla, od 10 do 400kg, ale žádná z těchto studií nepočítala s rozmezím velikosti, jakou se zabýváme, a žádná se nezabývala dceřiným plavidlem, vzorkováním a dobíjecími scénáři, jakými se teď zabýváme my.

Skvělou věcí je to, že tyto drony budou schopny letět zpět na základnu, aby vrátily vzorky nebo data a dobily baterie díky generátoru jaderné energie v mateřské lodi, a poté budou připraveny na další let.

Sci-fi filmy opět ukázaly budoucnost

Tato myšlenka je v praxi docela revoluční, ale není ničím, co bychom neviděli ve sci-fi filmech: Malé drony rychle prozkoumávají velké oblasti a vrací se zpět s informacemi do mateřské lodi nebo na vesmírnou loď.

Matthies tvrdí, že tyto nízkonákladové drony mohou změnit nejen průzkum Titanu, ale i ostatních světů. Představte si, že by vozítko Curiosity vezlo pár těchto dronů. Vědci by s nimi mohli létat, aby prozkoumávali terén dopředu, získávali vzorky a dokonce je přivezli zpátky do Curiosity. Potom by na základě těchto informací byli schopni stanovovat nové cíle mise.

Zdroj: sploid.gizmodo.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, Kvadrokoptéra, NASA

Komentáře (0)Vstup do diskuse