Systém RAFAGA umožní dronům najít svoji cestu bez GPS

| Petr Minařík

Ačkoliv je kolem konceptů doručovacích dronů poměrně velký humbuk, většina z těchto letounů by pravděpodobně využívala GPS pro navigaci – avšak satelity GPS nejsou zrovna vždycky dostupné. To je důvod, proč profesor Martinez Carranza vyvinul nový navigační systém pro drony, který je založen čistě na vizuálním pozorování.

Profesor Martinez Carranza | Zdroj: INAOE

Profesor Martinez Carranza s dronem vybaveným systémem RAFAGA | Zdroj: INAOE

Carranza je výzkumník u National Institute of Astrophysics, Optics and Electronics (INAOE). Systém vyvinul jako součást projektu RAFAGA (Robustní autonomní let bezpilotních letounů v oblastech bez GPS) během svých studií na Bristolské univerzitě.

Funkce systému

Systém využívá satelitní snímky (podobné mapám Google), které ukazují oblast, kam uživatelé chtějí dron poslat. Uživatelé následně nakreslí cestu letu na dané místo. Zatímco většina nynějších software pro plánování trasy využívá GPS, drony se systémem RAFAGA spoléhají na palubní kameru, aby identifikovaly objekty na zemi, jako jsou například budovy, rysy terénu apod. Ty jsou posléze porovnány se vzdušnými snímky satelitní mapy.

Tento systém má dvě hlavní výhody:

První je spolehlivost systému, na rozdíl od GPS je považován za spolehlivější. A za druhé – hardware potřebný pro funkci systému (kamery, akcelerometry a gyroskopy) vyjde podstatně levněji.

Zdroj: gizmag.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse