Němci provedli první úspěšný let s Volocopter VC200

| Petr Minařík

V roce 2010 se v německé firmě Volocopter zrodil nápad, jak přepravovat lidi vzduchem jinak, než helikoptérou či letadlem. O tři roky později představila firma funkční model bezpilotního letounu. A letos, přesněji řečeno 30. března, se týmu Volocopter podařilo provést první úspěšný let se svým dronem VC200.

Než se však Volocopter VC200 vůbec dostal do vzduchu, bylo nutno kromě několikaletého vývoje získat také povolení od úřadů. To se týmu povedlo asi po třech letech. Nic tedy již nebránilo tomu, provést první let. Pilot dronu a také výkonný ředitel, Alexander Zosel, po přistání s VC200 neskrýval své nadšení:

„Let byl naprosto úžasný. Vlezl jsem dovnitř, udělal jsem předletovou kontrolu, což trvalo asi 20 vteřin a následně jsem dostal povolení ke vzlétnutí. Nečekal jsem dlouho, jednoduše jsem zvedl knipl a vzlétl. Po chvíli jsem si uvědomil, že je to reálné, jako když stojím na zemi. Rozdíl byl v tom, že nyní stáli všichni 20–25 metrů pode mnou. Je opravdu neuvěřitelné, co jsme zde dokázali!“ 

 volocopter-alexander-zosel.jpg

Pilot dronu a také výkonný ředitel firmy Volocopter, Alexander Zosel | Zdroj: © e-volo, Nikolay Kazakov

Tento úspěšný test možná předznamenává revoluci v tom, jak se budeme za pár let přepravovat. Nutno také podotknout, že Volocopter není jedinou firmou, která pracuje na dronu pro přepravu osob. Například čínský výrobce dronů Ehang nedávno představil letoun Ehang 184, který na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas sklidil velké ohlasy. Konkurenční boj v této oblasti by tak dalšímu vývoji měl jenom prospět.

Video z prvního úspěšného letu dronu Volocopter VC200 můžete zhlédnout níže.

 

Kategorie: Aktuality

Štítky: Volocopter

Komentáře (0)Vstup do diskuse