Nový dron Phantom 4 se umí vyhýbat překážkám

| Petr Minařík

Největší výrobce dronů na světě, čínská společnost DJI, představila nový a zároveň dlouho očekávaný dron Phantom 4, který je kromě schopnosti vyhnutí se překážkám vybaven také novými funkcemi. Pojďme se nyní společně podívat na to, co nabízí. 

Schopnost vyhnutí se překážkám

O této funkci se již dlouho mluví, ale až do nedávna, kdy byla představena hexakoptéra Typhoon H, jí nedisponoval žádný komerčně vyráběný dron. Nutno podotknout, že Typhoon H ještě není v prodeji, takže se dá Phantom 4 považovat za jeden z prvních dronů se systémem pro vyhnutí se překážkám.

Asi si kladete otázku, na jakém principu vlastně systém funguje. Nový Phantom 4 využívá 3 kamery (dvě jsou umístěny vpředu a doplňuje je hlavní 4K kamera) a 2 ultrasonické senzory (umístěné vespod dronu), jejichž obraz je následně softwarem zpracován a dále je z něj vytvořen 3D model prostředí kolem dronu.

Z výše uvedeného plyne, že dron se nedokáže vyhnout překážkám, které se vyskytují za ním nebo nad ním (mimo dosahy kamer a senzorů). Systém tedy není stoprocentní.

V praxi to znamená, že pokud s dronem poletíte přímo proti stromu, dron jej rozpozná a vyhne se mu, nebo pokud to nebude možné, zastaví se a vyčká na váš další pokyn. Stromu by se dron nevyhnul v případě, kdybyste s dronem letěli pozpátku. Strom by se totiž nacházel mimo zorné pole kamer. 

Systém detekuje překážky až na vzdálenost 15 metrů a je možné kdykoliv vypnout. 

 phantom-4-pohled-zdola.jpg

Dron DJI Phantom 4 (pohled zdola) | Zdroj: dji.com

 

Aktualizace 4. 3. 2016

Na internetu se již pár dní po představení začaly objevovat první testy. Jeden z nich můžete zhlédnout na videu níže:

 

 

Z tohoto testu plynou některé nedostatky. Například funkce ActiveTracking (více se dočtete níže) nefunguje zcela bezchybně. V podstatě stačí, aby se objekt pohyboval rychle a v jiné dráze, než dron čeká, a Phantom 4 jej ztratí. 

Nové autonomní funkce

TapFly

Firma DJI přišla také s novou funkcí TapFly. Ta zajišťuje možnost ovládat dron bez toho, aniž byste zvládali řízení pomocí dvou kniplů. Zjednodušeně řečeno: Stiskem tlačítka dron vzlétne, vy si nastavíte maximální vzdálenost od daného objektu, a na obrazovce se vám objeví záběry z kamery dronu. 

ActiveTrack

U této funkce si nastavíte, jaký objekt chcete držet v záběru. Software z tohoto objektu vytvoří 3D model a automaticky jej bude sledovat a udržovat ve středu záběru. Pilot mezi tím může využívat vysílač k ovládání kamery, nebo počkat, až se dron postará o zbytek.

Zajímavostí u této funkce je, že dron pozná druh pohybu člověka (chůze, běh, jízda na kole...). Díky této schopnosti dokáže Phantom 4 odvodit další pohyb objektu, tedy člověka.

Lepší představu o těchto funkcích si uděláte z následujícího videa.

 

 

Stabilita 

Díky senzorům je kvadrokoptéra Phantom 4 stabilnější při vznášení se na místě. Magazín The Verge uvedl, že při několikahodinovém testování dron působil, jakoby byl ve vzduchu „zamrzlý“, tzn. skvěle držel svoji pozici i ve větru.

Vzhled

I když Phantom 4 vypadá velmi podobně jako jeho předchůdci, dočkal se několika změn. Konstrukce je tentokrát aerodynamičtější a například hlavní kamera je přichycena gimbalem z obou stran. Kromě toho je gimbal také více zapuštěn do samotného těla dronu. 

Z nového modelu byly odstraněny také nálepky a většina záhybů. Celý vzhled tak působí hladce a elegantně. 

Doba letu

Díky větší baterii (5350 mAh) by měl dron vydržet ve vzduchu 25 až 28 minut na jedno nabití. Což je o pár minut více než u řady Phantom 3. Toto minimální prodloužení doby letu vysvětluje vyšší odběr energie senzory, novými kamerami a procesorem.

Letové módy

Kromě běžného módu lze u Phantom 4 využívat sportovní mód. Ten umožní zkušeným pilotům létat s dronem rychlostmi až 73 km/h. Pokud jste tedy milovníci létání v manuálu, určitě si přijdete na své. Samozřejmostí jsou také módy, které znáte z dřívějších verzí Phantom.

 

 

Kamera

Kamera neprošla tolika změnami jako dron samotný. Nabízí 4K obraz při 30 FPS nebo 1080p při 120 FPS. Její kompletní technické specifikace naleznete zde

 

 

Cena kvadrokoptéry Phantom 4 činí 42 tisíc Kč. Od 1. 3. 2016 je dron dostupný na stránkách dji.com a apple.com. Od 15. března se začne prodávat v kamenné prodejně v Shenzenu a následně ve zbytku světa.

Zdroj: dji.com, theverge.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: DJI, Kvadrokoptéra, UAV, Phantom 4

Komentáře (0)Vstup do diskuse