Výrobce dronů DJI upraví svůj program pro bezpilotní zóny

| Droncentrum

Po nedávném incidentu, kdy v pondělí 26.1.2015 spadl malý dron na zahradu Bílého domu, oznámil přední výrobce bezpilotních prostředků DJI aktualizaci svého software pro malé drony. Úprava programu se bude týkat rozšíření bezpilotních zón. V těchto zónách dron automaticky přistane a nebude možné s ním dál letět.

DJI dron

Zdroj: US secret service/Handout/EPA

DJI má již v současné době ve svém software od typu Phantom 2 zakomponované omezení letu dronů kolem letišť. Tyto zóny jsou rozděleny do kategorie A a B. DJI čerpá podklady z ICAO a pokrývají letiště vyšších kategorií ve světě. Pokud pilot dronu vlétne do bezletové zóny, tak prostřednictvím GPS navigace dojde k automatickému přistání. Mluvčí DJI Michael Perry řekl, že aktualizovaný software bude automaticky instalován do všech nových kvadrokoptér DJI. Pro starší zařízení je potřeba stáhnou a nainstalovat aktualizace individuálně. DJI bude bezletové zóny dále rozšiřovat, což bude zohledněno při dalších aktualizacích.

 

 

Při předpokládaném masivním rozšíření létajících dronů pro rekreační účely bude zjevně nezbytné, aby k podobnému kroku přistoupili i ostatní výrobci. Bezletové zóny samozřejmě neobsahují jen plochy kolem letišť, ale mnoho dalších, jako jsou vojenské prostory, chemičky, elektrárny, obydlené oblasti atd. Mimo tyto trvalé zóny jsou ještě dočasné bezletové zóny, které mají své časové omezení. Kompletní zanesení bezletových zón podle národních legislativ nebude jednoduchý úkol. Pro detekci bezletových zón lze již dnes použít různé aplikace pro chytré telefony, ty však nekomunikují přímo se zařízením a nemůžou regulovat jeho let.

Bezletové zóny dronů a modeláři

Řada modelářů se zamýšlí nad tím, jak budou provozovat létání s drony v rámci předváděcích akcí a leteckých dnů na letištích, kde bude bezletová zóna. Pokud bude tato funkce aktivní, bude to další technický oříšek. Je zřejmé, že výrobce dronů čeká ještě mnoho otázek k harmonizaci s předpisy, které navíc v současné době jen vznikají.

Ukázka současné mapy bezletových zón od DJI

Jak je vidět na mapě bezletových zón od DJI pro ČR, tak na ní bude potřeba ještě zapracovat. Úřad pro civilní letectví (UCL) odkazuje na mapu bezletových zón, která je však pro laika vcelku složitá. Snad dojde při tvorbě nové legislativy ohledně bezpilotních prostředků i k zpřehlednění mapy pro širší veřejnost.

mapa bezletovych zon DJI

Zdroj: DJI

Kategorie: Články

Štítky: Drony, Copter, DJI, dron DJI

Komentáře (0)Vstup do diskuse