Nový světový rekord - 100 tancujících dronů zároveň

| Petr Minařík

O Intelu je v poslední době hodně slyšet. Před pár dny představil společně s firmou Yuneec novou hexakoptéru Typhoon H, a nyní společně s Ars Electronica Futurelab překonal světový rekord. V jednu chvíli synchronizované létalo 100 dronů.

Sto synchronizovaných dronů ve vzduchu | Zdroj: video

Sto synchronizovaných dronů ve vzduchu | Zdroj: video

Jak to začalo?

Vše začalo jednoduchou otázkou výkonného ředitele Intelu, Briana Krzaniche, na ředitele marketingu Anil Nanduri: “Co byste dělal se sty létajícími drony?” Naduri tuto otázku vzal jako výzvu a spojil se s lidmi z projektu Ars Electronica. Mimochodem, jeden z členů týmu Ars Electronica vystupoval i na mezinárodní konferenci Overhead Prague.

Tým Ars Electronica se následně pustil do práce a začal plánovat úchvatné kreace. Video (dole) bylo natočeno nedaleko Hamburku v Německu již minulý rok v listopadu. Na místě byl přítomen člen poroty Pravin Patel, jež následně potvrdil nový Guinessův rekord.

Video bylo představeno návštěvníkům veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas CES 2016 dva měsíce po jeho natočení. Krzanich poté prohlásil: “Minulost může být nahrazena novou kreativitou dronů. Toto je to, co znamená znovu objevit zážitky použitím nové technologie.”

Projekt Spaxels

Tento rekord však není prvním dílem lidí z Ars Electronica. Ti totiž již delší dobu provozují projekt Spaxels, který se zabývá synchronizovanými lety dronů. Jejich další tvorbu můžete vidět na následujícím videu.

 

 

Tým Spaxels obsahuje 15 lidí. Čtyři z nich jsou piloti. Při novém rekordu každý z pilotů ovládal 25 dronů. Avšak před tím, než drony vůbec vzlétly, jim musely být naprogramovány letové trasy a zapínání/zhasínání světel. Jedině tak mohla vzniknout vizuální podívaná umocněná dramatickou orchestrální hudbou.

“Vyvinuli jsme vlastní software,” řekl Andreas Jalsovec, který vedl choreografii. Vše nejdříve probíhá tak, že jsou nejdříve na papír načrtnuty různé choreografie, které jsou následně přeneseny do počítače. Každý jednotlivý dron má potom svoje úkoly.

Pro tyto účely jsou využívány kvadrokoptéry od Ascending Technologies zvané Hummingbirds, které ve vzduchu vydrží až 20 minut. Jak se jim však při rekordu vedlo? Podívejte se na následující video.

 

 

Zdroj: iq.intel.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse