Kalkulace nákladů na opravu vyhořelé kvadrokoptéry DJI F306 Phantom 2

| Igor Vlahovič

Před zhruba půl rokem jsem opravoval havarovaný DJI F306 Phantom 2. Po ztrátě vrtule dron havaroval zhruba ze 30 metrů. Bylo potřeba vyměnit plastový trup, regulátory a jeden motor.

Ohořelá kvadrokoptéra DJI F306 Phantom 2 | Zdroj: droncentrum

Vyhořelá kvadrokoptéra DJI F306 Phantom 2 | Zdroj: droncentrum

Do současné doby létal dron bez problémů. Ale nyní mi majitel poslal stroj s tím, že mu doma začal zničehonic hořet. Prostě jen nastartoval motory na neutrál a nechal je běžet.

První ohledání dronu

Začal jsem Phantom ohledávat. Prvně mě zaujal nástřik. Jednalo se o fosforovou barvu, která měla zajistit viditelnost stroje v noci. Dle majitele bylo před lakováním vše důkladně zaděláno. Prvně mě napadla myšlenka, že se kapka mohla dostat na základní řídící desku a zkrat či teplota pak časem udělali své.

Když jsem demontoval horní kryt, naskytl se mi nepříliš pěkný pohled. Jedna část desky byla hodně ohořelá. Požár byl dosti silný. Postihlo to i přijímač, který se nachází naspod desky. I tato část byla hodně ohořelá. Dále byla lehce zasažená i řídící jednotka Naza. Ohořelé byly i kabely. Oheň zasáhl i akumulátor. Ale ten se zdál být v pořádku.

Ohořelý horní kryt a elektronika kvadrokoptéry DJI F306 Phantom 2 | Zdroj: droncentrum

Ohořelý horní kryt a elektronika kvadrokoptéry DJI F306 Phantom 2 | Zdroj: droncentrum

Vůbec jsem se neodvažoval dron opět zapnout. V tomto případě jsem věděl, že oprava bude hodně náročná a výměna jedné součástky nemusí vést ke kladnému výsledku. Proto jsem provedl kalkulaci nákladů na opravu a přednesl ji majiteli. Zakoupit by bylo potřeba tyto součástky:

Řídící desku – 1690 Kč

Plastový trup – 1399 Kč

Přijímač – 219 Kč

Modul Phantom 2 – 5790 Kč

Sadu kabelů Phantom 2 – 369 Kč

Cena celkem – 9467 Kč

Jak by probíhala oprava?

Rozhodně by se prvně musela vyměnit řídící deska a všechny kabely. Následovala by výměna přijímače a plastového trupu. V ceně 9467 Kč není započtena práce. Oprava by tak stála téměř tolik, co nový dron.

Ohořelé kabely a deska | Zdroj: droncentrum

Ohořelé kabely a deska | Zdroj: droncentrum

Po dohodě s majitelem a po této kalkulaci bylo dohodnuto, že z dronu vymontuji motory a regulátory, ty jediné nebyly zasaženy. Vypadá to na koupi nového stroje. Zbytky této kvadrokoptéry budou prodány na náhradní díly.

V tomto případě jsem nemohl pomoci. Výsledek by byl nejistý a stálo by to zbytečné peníze.

Dle mého názoru byla důvodem požáru buď kapka fosforové barvy na inkriminovaném místě na desce nebo skrytá závada desky.

Komentáře (0)Vstup do diskuse