Oprava přepínačů S1 a S2 u ovladače DJI P2V (+)

| Igor Vlahovič

Po krátké době používání vysílače DJI Phantom 2 Vision (+) nové verze jsem zjistil, že se mi při přepínaní S1 a S2 samovolně přepínají funkce. Jednou jsem létal v GPS, měl jsem plný počet satelitů, ale model z ničeho nic začal ulétávat po větru.

Přepínač S2 | Zdroj: droncentrum

Přepínač S2 | Zdroj: droncentrum

Po ohledání ovladače jsem zjistil, že sice mám fyzicky přepnuto do GPS, ale přepínač má vůli, nedoléhá a sám přepíná do ATTI. Podobný problém byl pak dolů na S1. Nebyl jsem schopen zapnout manuální režim.

U přepínače S2 byl stejný problém. V poloze OFF jsem měl náhle zapnut COURSE LOCK, což bylo také dost nepříjemné.

Měl jsem dvě možnosti. Buď koupit v GM Electronic nové přepínače a vyměnit je. O záruční opravě jsem vůbec nepřemýšlel (bylo by to na dlouho) nebo se pokusit opravit závadu sám. Zvolil jsem variantu číslo 2.

Průběh opravy přepínače

Nejprve jsem musel povolit matky, které drží pozice přepínačů. Jde to ztěžka a je potřeba použít větší síly. Následně bylo třeba povolit čtyři šroubky v zadním krytu vysílače, a pak se dá vysílač opatrně otevřít (ale není to nutné). Přepínače stačí pouze vytáhnout bokem viz foto.

Vytažený přepínač S2 | Zdroj: droncentrum

Vytažený přepínač S2 | Zdroj: droncentrum

Vzal jsem přípravek Nanoprotech Electric a prostříkl jsem přepínače zevnitř. Nechal jsem jej 15 minut působit. Poté jsem zkusil funkčnost. Vše se zdálo v pořádku. Žádný náznak nechtěného přepnutí bez fyzické manipulace.

Ještě malý detail

Jakmile jsem nasadil matky, opět zde vznikl problém. Přepínače nedoléhaly do svých koncových pozic a pružily. Proto jsem vzal kulatý pilníček a vybrousil okraje dorazů.

Prvně jsem otestoval funkčnost bez montáže zpět na vysílač. Poté již proběhl test přímo na zkompletovaném vysílači.

Nakonec se vše povedlo a já jsem prozatím ušetřil asi 20 Kč za jeden nový přepínač.

Funkčnost přepínačů po opravě

Po delší době používání této úpravy jsem zjistil, že polohovací přepínač S1 funguje bez problémů. U S2 (funkce IOC) se mi však stalo, že se mi jednou zrcadlově přehodilo řízení dronu. V poloze OFF byla funkce dokonce aktivní a naopak, v nejnižší poloze (HL) byla „vypnutá“.

Od té doba zatím podobný problém nenastal, ale pokud nastane stejný jev ještě jednou, raději přistoupím k výměně přepínačů.

Zde však připomínám, že přesně stejný typ se nedá sehnat. Již jednou jsem jej měnil u vysílače pro kvadrokoptéru Phantom 1 FC40, ale na funkčnost to nemá vůbec vliv. Jde jen o úpravu uchycení, a i přes to se dá vše vrátit do původního stavu a vysílač lze reklamovat.

Pokud dojde k výměně přepínač v mém případě, budu vás o tom informovat.

Video z montáže:

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse