Oprava přijímače u kvadrokoptéry DJI F306 Phantom 2

| Igor Vlahovič

Dostala se mi do rukou havarovaná kvadrokoptéra DJI F306 Phantom 2. Snažil jsem se majiteli po telefonu vysvětlit, jak párovat vysílač s přijímačem. Po pádu mu začala blikat zadní ramena žlutě a nebylo navázáno spojení Phantoma s vysílačem. Proto mi jej poslal a já se jej pokusil opravit.

Průběh opravy vadného přijímače | Zdroj: droncentrum

Průběh opravy vadného přijímače | Zdroj: droncentrum

Základem opravy je diagnostika

Začal jsem diagnostikou. Prvně jsem tedy zkusil párování přijímače a vysílače, které však nefungovalo. Proto jsem demontoval horní kryt a zkontroloval všechna zapojení. Vše bylo v pořádku, co mě ale zaujalo, byly ohnuté kontakty právě na přijímači. Podobnou “vadu” jsem však již viděl a vše fungovalo, i přesto jsem je však narovnal a znovu otestoval bindování. Nic. bez odezvy.

Dioda přitom značila, že přijímač funguje a čeká na signál z vysílače. Pokud tedy zapnete kvadrokoptéru, dioda se rozsvítí červeně a říká, že není kolem signál z vysílače Phantom. Pokud poté zapnete vysílač a ten není spárován, dioda začne blikat zeleně a vy víte, že je v blízkosti vysílač, který lze párovat. Pak na 2 sekundy zmáčknete tlačítko na přijímači (bindovací) a dioda se nakonec rozsvítí zeleně = spárováno.

Zde se tak však nestalo. Proto jsem ještě zašel za kamarádem a půjčil si jeho vysílačku. Ale ani na ni přijímač nereagoval. Diagnóza zněla – vadný přijímač. Majitel dal souhlas k objednání nového za 1299 Kč.

Výměna vadného přijímače

Jakmile přijímač dorazil, provedl jsem jeho výměnu. Vše proběhlo úspěšně. Po vážné nehodě tedy přijímač může dostat ránu a tvářit se, že funguje, ale opak je pravdou.

Po výměně přijímače jsem ještě musel provést následující kroky:

  • znovu zkalibrovat samotný vysílač přes RC1 asistenta
  • připojit Phantoma přes USB k P2 asistentovi a provést kalibraci přijímače na vysílač, aby byly všechny povely ve 100% výchylkách
  • na řadu přišla kontrola hodnot v TOOLS. Zde jsem zjistil velký rozdíl v gyroskopu. Ten byl zřejmě důvodem úletu a havárie. Zřejmě nedokončená a nebo špatně provedená aktualizace…
  • v UPGRADE jsem aktualizoval všechny parametry
  • provedl jsem advanced kalibraci (po tomto kroku byly všechny hodnoty v pořádku)
  • pokračoval jsem přepnutím režimu Phantom 2 do Naza V2 a aktivoval jsem IOC (Home Lock a Course Lock)

Video z opravy stroje:

 

 

Video ze záletu a kontroly všech funkcí:

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse