Overhead Prague - měsíc poté

| Petr Minařík

Ve dnech 16. a 17. 10. jsem měl to štěstí, zúčastnit se mezinárodní konferenceOverhead Prague, která se konala prvním rokem. Program konference byl velmi obsáhlý a bylo na co se těšit.

V Praze se konala mezinárodní konference Overhead Prague | Zdroj: droncentrum

V Praze se konala mezinárodní konference Overhead Prague | Zdroj: droncentrum

Jako první se na jeviště postavil Martin Kaftan z Robodrone. Ten uvedl celou konferenci a navnadil diváky na další řečníky, kteří následovali ihned po něm. Jednou z hlavních myšlenek pana Kaftana bylo, že drony se brzy stanou nedílnou součástí našich životů a “boom”, jež zažíváme v současné době je pouhým začátkem.

Věda v pozadí dronů

Po úvodu následoval blok věnující se spolupráci dronů mezi sebou. Jako první vystoupil Gábor Vásarhelyi z Callmot Robotics. Členové tohoto projektu se zabývají výzkumem pohybu hejn zvířat. Snaží se přijít na to, jaké zákonitost v říší zvířat platí. Tyto přírodou inspirované zákonitosti se následně budou snažit implementovat do dronů.

Velmi podobný projekt zastupoval i Max Kreigleder z ETH Zurich (podívejte se též na jejich nedávný projekt). Ten přijel představit výzkum, na kterém pracuje ještě s dalšími členy. Jejich výzkumy probíhají ve Flying Machine Aréně. Max nám ukázal také několik videí (viz níže), která představovala další projekty institutu Dynamic Systems and Control.

Na následujícím videu můžete vidět kvadrokoptéru, která vyrovnává tyč. Tu následně vyhodí a chytne ji další kvadrokoptéra.

 

 

V dalším projektu kvadrokoptéra odpaluje míčky, které hází Maxův kolega. Tyto příklady výzkumníkům pomáhají pochopit, jak kvadrokoptéry spolupracují.

 

 

Celá Maxova přednáška byla zakončena názornou ukázkou toho, jak spolu mohou drony spolupracovat.

Co pro mne bylo velkým překvapením, je fakt, že se výzkumníci z ETH Zurich nesnaží najít praktická využití, nýbrž to, co vše je s drony (po fyzikální stránce) možné dělat.

Drony, které zachraňují

Bio Carbon Engineering

Po společném obědu s řečníky a autory či zástupci různých projektů dostal slovo Martin Tengler. Ten zastupoval projekt firmy Bio Carbon Engineering – Sázení stromů pomocí dronu. Současný problém je ten, že odlesňování probíhá mnohem rychleji než vysazování nových stromů. Podporou zalesňování by však měly být drony. Ty dokáží sázet stromy 10x rychleji a o 15% levněji.

Prezentace projektu 'Sázení stromů pomocí dronu' | Zdroj: droncentrum

Prezentace projektu ‚Sázení stromů pomocí dronu‘ | Zdroj: droncentrum

Sázení stromů pomocí dronu zahrnuje 3 fáze:

  1. Mapování – pro mapování je využíván dron SenseFly eBee, ten dokáže létat až 45 minut. Pomocí mapování se zjistí množství vody v oblasti. Podle toho je dále rozhodnuto, kde dron bude létat a stromy sázet.
  2. Sázení – kapsle se semeny jsou stříleny rychlostí 80 m/s ze vzduchové pistole. Ta je umístěna na dronu, který letí asi 2 metry nad zemí. Je potřeba, aby se kapsle dostaly 3-5 cm pod zem. Mechanismus je možno ovládat manuálně případně naprogramovat předem.
  3. Kapsle se semeny – obsahují semena a substrát pro snazší uchycení semen.

Pro sázení využívá firma Bio Carbon Engineering dron Planting Drone, který vydrží létat 50 minut a jeho maximální váha činí 7 kg.

Vize společnosti je taková, že by do 2-3 let mohla zasílat balení s kompletním systémem pro sázení stromů.

Skycap

Jedním z velkých problémů v Africe jsou pytláci. Ti zabíjejí majestátní africká zvířata (jako například slony nebo nosorožce), aby získali kořist jako například sloní kly nebo rohy nosorožců. Ty pak prodávají na černém trhu za vysokou cenu.

Drony na pomoc africkým zvířatům - Richard van Deventer | Zdroj: droncentrum

Drony na pomoc africkým zvířatům – Richard van Deventer | Zdroj: droncentrum

Projekt Skycap se zaměřuje na pomoc místním ochráncům parků. V noci jsou využívány drony s termovizí, které pomáhají odhalit pytláky. Mohlo by se zdát, že jde snadnou práci, avšak ochráncům (i pytlákům) jde často o život.

Drony jsou zábava

Že drony mohou být (a často i jsou) zábavné, demonstrovala tato část. V ní se postupně představila Nina Kov (Dance with Drones), Andreas Jalsovec (Ars Electronica), Jeffrey Martin (Sphericam), Darek Zahálka (Drone Racing Bohemia) a Andre Ferreira (Airstoc).

Většina prezentací měla jedno společné – spojení dronů a kreativních nápadů. Jak vypadá tanec lidí s drony můžete vidět níže.

 

 

Jak ozvláštnit představení demonstroval projekt Sparkles od Ars Electronica:

 

 

Problémem špatně dostupných kamer pro kompletní 360° obraz se následně zabýval Jeffrey Martin. Ten představil svůj vynález, kameru Sphericam 2. Osobně jsem tuto kameru držel v ruce a měl jsem na hlavě také brýle pro virtuální realitu. Stačilo otáčet hlavou a zobrazoval se vám prostor nafocený touto kamerou. Jedním slovem paráda.

 

 

Darek Zahálka (Drone Racing Bohemia) následně originální formou všechny zasvětil do FPV závodění a navnadil nás na sobotní závody (více informací dole).

Fotokite Phi

Není to tak dlouho, co jsme vám představovali kvadrokoptéru na šňůře Fotokite Phi. Návštěvníci konference měli jako jedni z prvních možnost, vidět tuto kvadrokoptéru na vlastní oči. Dron je sice stále ve fázi vývoje, avšak máme se na co těšit.

Názorná ukázka funkčnosti kvadrokoptéry PhotoKite | Zdroj: droncentrum

Názorná ukázka funkčnosti kvadrokoptéry PhotoKite | Zdroj: droncentrum

Projekt Fotokite Phi představoval David Sekanina. Po úvodu a krátkém představení vyzval jednoho z diváků konference, aby si řízení kvadrokoptéry vyzkoušel. Prý se jedná o velice jednoduché ovládání, které zvládne každý. Více informací o této kvadrokoptéře se dočtete zde.

Diskuze o Airstoc a leteckém snímkování

Velice obohacující byl blok “Airstoc Talks”. Airstoc.com je místo, kde mohou majitelé videí či fotografií prodávat svoji tvorbu online. Stačí si založit účet, nahrát video/foto a čekat, než si jej někdo zakoupí.

V této části se následně představili producenti a tvůrci profesionálních videí. Mě osobně asi nejvíce zaujal Kalle Ljung a jeho povídání o natáčení filmu Antarctica. Velmi přínosné však byly i další prezentace následujících filmařů: Matt Pycroft, Adrian Samarra (Coldhouse Collective), Jack Wrangham (Horizon AP), Petr Lněnička (Vertical Images), Robin Opgard, Josias Dein (Rotor Cinema).

Některé z promítaných videí můžete vidět níže.

Film Antarctica:

 

 

Horská turistika v podání Coldhouse Collective:

 

 

Karlovy Vary:

 

 

Showreel od Horizon AP:

 

 

Páteční část konference končila projekcí filmu Human od francouzského režiséra Yann Arthus-Bertrand ve spolupráci Anne Hidalgo. Film je ke zhlédnutí naYouTube.

Sobotní závodění

V sobotu probíhaly v pražském skateparku Mystic závody FPV dronů. Organizátorem této akce byla firma Robodrone ve spolupráci s Drone Racing Bohemia. K vidění bylo mnoho prvotřídních průletů zatáček ale i mnoho havárií. K dispozici byla také obrazovka, která zobrazovala obraz přímo z dronu, takže jste se mohli dívat přesně na to, co vidí pilot. Za toto patří organizátorům velké díky.

Jedna z mnoha havárií FPV dronů | Zdroj: droncentrum

Jedna z mnoha havárií FPV dronů | Zdroj: droncentrum

Krátký sestřih ze závodů můžete vidět níže:

 

 

Po celou dobu konference byly k vidění také ukázky dronů Flydeo,

Konferenci bych rád shrnul následující větou: Kdo se nezúčastnil, o hodně přišel.

Komentáře (0)Vstup do diskuse