Vše, co potřebujete vědět o ovládání kvadrokoptéry Solo

| Petr Minařík

Zhruba před dvěma měsíci jsme vám představili novinku z dílny 3D Robotics –kvadrokoptéru Solo. Výrobci slibovali „chytřejší dron“. Dnes se tedy podíváme, v čem tkví tato „chytrost“.

Pravděpodobně neexistuje lepší vizuální reprezentace pokroku technologie dronů za poslední 3 roky, než porovnání dvou ovládání.

Porovnání dvou dálkových ovládání | Zdroj: 3drobotics.com

Porovnání dvou dálkových ovládání (vpravo ovládání kvadrokoptéry Solo) | Zdroj: 3drobotics.com

U jednoho lze vidět komplikovanost – záhadná tlačítka, páčky a přepínače. Na druhé straně však vidíme podstatně jednodušší, čistší a hladší provedení. Účel jednotlivých tlačítek je také jasný: Toto tlačítko ovládání zapíná, tímto se léta, tímto tlačítkem přivedu dron na home point… Avšak lze vidět jeden zásadní rozdíl. Ovládání vpravo má k sobě přidělaný telefon. Další rozdíl, který však nevidíte, je 1 GHz Linux počítač ukrytý uvnitř.

Takže: Co se stalo a proč?

Když se vývojáři podíleli na výrobě tohoto ovládání, uvědomili si, že ovládání ve vašich rukách je jakýmsi propojením mezi dronem a vámi. Aby vám tedy poskytli z oblak co nejlepší zážitek, zaměřili se mimo jiné právě na ovládání. Proto toto ovládání navrhli jako součást dronu Solo, ne jen jako jeho společníka.

Vývoj ovládání

První problém, se kterým se výrobci setkali, byl design ovládání. Ovládání Solo se však nyní chlubí ergonomickým designem inspirovaným u ovládání pro video hry. Když jej tedy vezmete do rukou, budete se cítit jako doma.

Tlačítka

Dalším cílem bylo, udělat funkce jednoduché a jasné: na ovládání můžete vidět tradiční páčky a také pár tlačítek pro funkce jako vzlet, return home apod.

Ovládání gimbalu

Avšak Solo není jen tak ledajaký dron. Jeho ovládání musí zvládat nejen vykonávat příkazy, ale udělat je pro uživatele jasné, přístupné a efektivní. Zde se výrobci opět inspirovali u hráčů. Umístili proto ovládání kamery a gimbalu na „ramena“ ovládání. Na levé straně je umístěno manuální ovládání gimbalu. Pravá strana nabízí dvě tlačítka pro nastavení pozic naklonění gimbalu a dále knoflík pro nastavení rychlosti automatického přepínání mezi těmito pozicemi.

Zadní strana ovládání | Zdroj: 3drobotics.com

Zadní strana dálkového ovládání | Zdroj: 3drobotics.com

LED displej

Ovládání gimbalu je sice hladké a snadné, avšak představuje také nový soubor informací pro uživatele. Výrobci museli najít způsob, jak předat tyto informace uživateli, aniž by musel využít FPV. Proto se rozhodli, zabudovat do ovládání LED displej. Ten obsahuje vícero obrazovek s jasnou grafikou, takže budete mít vždy kontextové informace o tom, co se při letu děje.

Jemné vibrace ovládání vás také upozorní o věcech jako například nízký stav baterie a akcích jako jsou vzlétnutí, přistání, nastavení předvolby gimbalu apod.

Dálkové ovládání kvadrokoptéry Solo | Zdroj: 3drobotics.com

Dálkové ovládání kvadrokoptéry Solo | Zdroj: 3drobotics.com

Počítač

Počítač uvnitř napájí silnou a zabezpečenou Wi-Fi síť (3DR Link), pomocí které se komunikuje s dronem. Přes Wi-Fi se také přenáší HD video do vašeho mobilního zařízení se zpožděním pouhých 180 milisekund. Počítač také napájí zabudovaný HDMI port, takže můžete ovládání propojit téměř s každým typem monitoru.

Navíc, počítač ovládání také umožňuje nahrávat 500 parametrů letových údajů 10x za sekundu do své vnitřní paměti. To znamená, že ovládání dronu Solo funguje jako „černá skříňka“ – takže i když byste ztratili kvadrokoptéru ve vulkánu, stále budete mít letová data po ruce.

Tato data poté můžete pomocí aplikace Solo nahrát do zákaznického centra. Pokud tedy ztratíte cokoliv, kvůli systémové chybě – kvadrokoptéru, gimbal nebo GoPro – firma Solo vám to zadarmo nahradí.

 

 

Zdroj: 3drobotics.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse