Peru používá drony k ochraně archeologických nalezišť

| Petr Minařík

Peru je země s bohatým historickým dědictvím. Proto není divu, že začala využívat mimo klasických nástrojů také drony, především pro zaměřování, registraci a ochranu archeologických nalezišť před klimatem a člověkem způsobeným poškozením.

Příprava oktokoptéry před leteckým snímkováním | Zdroj: droneblog.com

Příprava oktokoptéry před leteckým snímkováním | Zdroj: droneblog.com

Použití bezpilotních letounů (dronů) už pomohlo při registraci 375 nalezišť (63,5% nalezišť v metropolitní oblasti Lima). Většina z nich se nachází mezi budovami a cestami ve městě s více než 9 miliony obyvatel.

Usnadnění procesu díky dronům

Zatímco se drony vznáší nad pyramidami v Limě na ulici San Borja, koordinátor projektu na ministerstvu kultury, Aldo Watanave, popsal, jak složité bylo vyvinout kartotéku archeologických nalezišť před příchodem dronů.

“Abychom dříve získali vzdušné snímky, museli jsme zkontrolovat záznamy leteckého snímkování z let 1950, 1960 a 1970 nebo jsme museli čekat, než bude satelit obíhat nad určitou oblastí a poté jsme mohli vyfotit snímek,” řekl Watanave.

Rozšiřující se flotila a usnadnění práce

Program trvá téměř tři roky. Nyní již členové týmu disponují devíti drony, které mohou využívat pro evidenci nalezišť. Flotila se skládá ze čtyř oktokoptér využívaných pro fotografování a pěti kvadrokoptér pro natáčení videa.

Pracovní zátěž byla s příchodem dronů velmi snížena. Jediný expert nyní může řídit zařízení, zatímco spolupracovník sleduje výšku a rychlost pomocí obrazovky.

Pomocí tradičních metod trvalo vytvoření map dva až tři dny, “dnes je vše záležitostí několika minut,” řekl Watanave.

Díky dronům byla například v nalezišti Cajamarquilla nalezena skládka odpadů.

Jak pokračuje úsilí k zachování archeologických nalezišť v Peru, drony umožňují detekci poškození způsobeného lidmi, kteří nelegálně vstupují do těchto nalezišť, a přijetí preventivních opatření v případě klimatických událostí, jako je “El Niño.”

Zdroj: droneblog.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, Kvadrokoptéra, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse