S kolegou Davidem Damborským jsem provedl další test dosahu řídícího signálu u kvadrokoptéry DJI Phantom 3 Standard. Tentokráte jsem však umístil antény řídícího signálu na venkovní stranu podvozkových noh, takže neprobíhalo“ žádné“ stínění plastem.

Kvadrokoptéra Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com
Pro test jsme vybrali prostornou louku nedaleko vesnice Bukovina. Měli jsme zajištěny ideální podmínky bez rušivých Wi-Fi a dalších sítí v blízkosti.
Průběh a podmínky testu
Test jsme prováděli večer, abychom dron viděli na větší vzdálenost. Výška letu byla s ohledem na bezpečnost zvolena do 60 m nad povrchem země. Bylo bezvětří a teplota se pohybovala kolem 0 °C.
Abychom se navzájem svými drony nerušili, každý jsme provedli test samostatně.
Celkem jsem provedl několik testů. Vždy jsem překonal hranici 500 m od místa vzletu. Na konec jsem se dostal na hranici 980 m. Ale pozor! Za hranicí 700 m bylo spojení občas i přerušeno nebo se hlásil pokles úrovně řídícího signálu.

Dosah řídícího signálu při testu činil 984 metrů | Zdroj: Droncentrum
Závěrem
Pozice antén připevněných na vnější straně podvozku se kladně podepsala na dosahu. V této úpravě se pak dá 500 m dosáhnout naprosto v pohodě.
Moje rada — létejte na dohled. Záleží tedy na okolních podmínkách, abyste dron viděli na vlastní oči. Jsou situace, kdy i přes den můžete dron pozorovat pouhým okem na 1 km.
Proto mějte dohled vždy na paměti. Je lepší dron vidět, protože v tomto případě můžete reagovat na jeho pohyb a řídit jej i bez pomocných funkcí jako jsou například Home Lock, Go Home či FAIL SAFE.