Pokročilá akrobacie s DJI Phantom 2

| Igor Vlahovič

Pokud se rozhodnete provádět akrobatické kousky s DJI Phantom 2, musíte si uvědomit několik věcí. Jednak to, že akrobacii lze provádět pouze v manuálním režimu. Dále, že Phantom 2 je těžší a méně obratnější stroj než Phantom 1 a menší drony.

Z toho pak plynou fyzikální vlastnosti modelu. Phantom 2 i po úpravě a odlehčení (není na něm kamera, gimbal, podvozek) váží stále kolem jednoho kilogramu. Proto je tento stroj ve vzduchu těžkopádnější.

Já se svojí kvadrokoptérou Phantom 2 upravenou pro pohodlnější manuální let | Zdroj: droncentrum

Já se svojí kvadrokoptérou Phantom 2 upravenou pro pohodlnější manuální let | Zdroj: droncentrum

Já jsem však potřeboval zjistit, jak velký propad model zaznamená při flipu. Tedy při otáčce o 360°, je jedno, jakým směrem je proveden. Od oka jsem vždy vylétl tak vysoko, abych model nerozbil o zem. Ale co když chci udělat více přemetů najednou? Třeba dva i tři? Jak vysoko musím s kvadrokoptérou vyletět, abych to bezpečně zvládl?

Proto jsem se dohodl s Antonínem Schneiderem, který má Phantom 3 Professional, aby mi asistoval při testování výšky při přemetech.

Jak to probíhalo?

Jednoduše jsme vystoupali společně do mé, okem odhadnuté výšky. V mém případě to bylo 80 metrů. Poté jsem bez přidání plynu jednoduše překlopil stroj na jednu stranu a v manuálu provedl obrat. Jakmile jsem model vyrovnal, zůstal jsem v dané letové hladině. Kolega sestoupil do výšky mého dronu. Výška byla o 40 metrů nižší než při startovní pozici!

Když jsem pokus zopakoval, byl tento údaj opět velmi podobný. Samozřejmě záleží na počasí a dalších okolnostech, ale v průměru se propad pohybuje okolo 40 metrů.

Začal jsem uvažovat, že abych provedl například dva nepřerušené obraty, bude startovací výška minimálně 100 m (20 m rezerva). Pro tři flipy se pak výška opět zvýší.

Zkusil jsem provést i tři obraty po sobě. Výška v tuto chvíli činila 130 metrů. Vše se povedlo na 100% a zbyla ještě rezerva.

Doporučení na závěr

Pokud se tedy rozhodnete provádět něco podobného, je potřeba počítat s dostatečnou výškou. Hlavně je potřeba testovat akrobacii spíše za bezvětří. Je to mnohem pohodlnější. Za větru je to také možné, ale musíte mít v rukou mnohem větší cit, abyste dokázali dron stabilizovat bez GPS stabilizace po otočce.

Zde je ukázka testování z pozice stroje. Na mém Phantom 2 Vision + byla umístěna kamera GoPro HERO3 WE.

 

 

Další video je z jiného pohledu.

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse