Policie v Pardubickém kraji bude využívat drony

| Petr Minařík

Zprávy o tom, že drony jsou využívány pro monitorování dopravy, případně při mimořádných událostech, jsme až doposud slýchávali hlavně ze zahraničí. Avšak policie v Pardubickém kraji plánuje využívat drony pro tyto a další podobné účely.

Využití dronů policií by nemuselo skončit pouze u monitorování. Do budoucna by se mohly využívat také pro řízení dopravy nebo jako pomoc při hromadných nehodách. Drony jsou také velmi efektivní, co se živelných pohrom týče (například při povodních). Jejich provoz je totiž mnohem levnější než provoz helikoptér a informace, které poskytnou, bývají zpravidla velmi užitečné. 

Drony ve službách policie

Hejtmanství Pardubického kraje dále plánuje koupi dalšího dronu, který by byl určen výhradně pro policii. Dron by jí pomáhal dokumentovat přestupky řidičů na úsecích, kde řidiči často porušují předpisy. Sledování řidičů shora totiž poskytuje mnohem lepší informace o jejich přestupcích než monitorování ze země.  

V praxi by to fungovalo tak, že obsluha by vyletěla s dronem, který by jí poskytoval obraz v reálném čase. Na základě zdokumentovaného obrazu by posléze policejní hlídka daného řidiče zastavila a podnikla dané kroky.

Drony by měly policii v pardubickém kraji začít pomáhat již v létě tohoto roku. Zatím se totiž čeká na potřebná povolení od Úřadu pro civilní letectví. 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Kategorie: Články

Štítky: Drony, Policie

Komentáře (0)Vstup do diskuse