Popraskaný plast u kvadrokoptéry Phantom

| Igor Vlahovič

S opravou kvadrokoptéry DJI Phantom mám již zkušenosti. Měnil jsem již plastový kryt nebo opravoval elektroniku. Ovšem nyní jsem zjistil velmi zajímavou a možná ojedinělou závadu.

Popraskaný plast u mého Phantoma | Zdroj: droncentrum

Popraskaný plast u mého Phantoma | Zdroj: droncentrum

Předem uvádím, že je model zánovní a nikdy nehavarovaný. Byl sice 4x demontován s ohledem na testování a údržbu, ale šroubky byly vždy dotahovány s citem, bez použití násilí.

Zajímavé zjištění

Když jsem šel jeden den létat, po nastartování motorů jsem slyšel, že jeden z motorů drhne o plast. Po bližším ohledání jsem zjistil, že je uvolněná horní část krytu jednoho ramene mého modelu DJI Phantom 2 Vision + F320. Pomyslel jsem si, že se zřejmě povolil šroubek, který zajišťuje spojení se spodním krytem.

Po běžné kontrole jsem však doma zjistil, že jsou šroubky dotaženy, ale kryt byl uvolněn a vznikla tak mezera cca 1,5 mm. Proto jsem musel model rozdělat a podívat se, co se vlastně stalo. Problém nastal při povolování jednoho ze šroubků. Plast, ve kterém je usazen hliníkový závit, se zcela rozpadl.

Ulomený závit | Zdroj: droncentrum

Ulomený závit | Zdroj: droncentrum

Po otevření se vysypaly plastové úlomky. Když jsem se podíval pořádně na jednotlivé plastové úchyty na spodní části těla, všiml jsem si, že je valná většina z nich ulomená a další jeví známky popraskání. Dokonce jsem našel prasklinky i na spodní části ramen a na jejich bocích.

Rozpadlý plastový úchyt | Zdroj: droncentrum

Rozpadlý plastový úchyt | Zdroj: droncentrum

Lepit tyto praskliny nemělo cenu. Vibrace by brzy udělaly své. A tak jsem v tomto případě prozatím zpevnil celé tělo skelnou páskou, abych mohl pokračovat v létání.

Provizorní oprava skelnou páskou | Zdroj: droncentrum

Provizorní oprava skelnou páskou | Zdroj: droncentrum

Co však dělat, po zjištění podobné závady?

Teoreticky by dron šel reklamovat v rámci záruční doby. Dle mého názoru se jedná o nekvalitní výlisek nebo plast samotný. Ale dovozce nebo i výrobce by mohli tento názor vyvrátit. Navíc vyřízení reklamace je běh na dlouhou trať.

Proto jsem si za cca 1400 Kč objednal náhradní plastové tělo pro Phantom 2 a provedu si výměnu sám. S tímto úkonem mám již zkušenosti.

Pochybuji, že by byly prasklinky tohoto typu způsobeny vibracemi modelu od motorů. Nikdy před tím jsem se s touto zajímavostí nesetkal.

Komentáře (0)Vstup do diskuse