Porovnání kvadrokoptér Phantom 2 Vision+ a Phantom 3 Professional

| Igor Vlahovič

Kolega Antonín Schneider si jako jeden z prvních objednal novinku z produkce DJI – DJI Phantom 3 Professional (dále jen P3P). Po krátkém jednání jsme se dohodli, že budeme společně létat a porovnávat oba modely. Jeho P3P a můj Phantom 2 Vision+ verze F320, což je nejvyšší verze z řady Phantom 2 Vision+.

Porovnání dronů DJI Phantom 3 Professional a Phantom 2 Vision + | Zdroj: droncentrum

Porovnání dronů DJI Phantom 3 Professional (vlevo) a Phantom 2 Vision+ (vpravo) | Zdroj: droncentrum

Dnes se tedy podíváme na to, jaké rozdíly mezi stroji jsou. Teprve poté přijdou na řadu dílčí porovnávání.

Na první pohled velká podobnost

Když postavíte oba modely vedle sebe, na první pohled mezi nimi rozdíl nepoznáte. Design trupu, vrtule i rozměry jsou identické. Ale jakmile začnete oba stroje blíže ohledávat, začnete si všímat rozdílů. A ty jsou mnohdy patrné.

Hned na začátku mohu sdělit, že jediné, co je pro oba stroje společné, jsou použité vrtule. Nesou označení 9450, jsou pevnější a s vyšším stoupáním. Tím však končí veškerá identita. Pojďme se podívat na jednotlivé části obou modelů z blízka.

Porovnání jednotlivých částí kvadrokoptér

Trup – v obou případech je plastový. Skládá se sice ze dvou částí, ale díky použité elektronice není možné těla mezi sebou prohodit. Například spodní ramena u P3P mají jiný výlisek pro osvětlení. Také tvar spodní části těla a prostor pro akumulátor je u P3P zcela jiný.

Podvozek – podvozek u P3P je o něco vyšší a masivnější. Má i jiné uchycení. Navíc obsahuje v každé noze výstup pro anténu. Dva pro řídící signál, dva pro DJI Light Bridge (obraz HD přenos). Tím se zlepšuje i příjem.

Srovnání podvozků - P3P vlevo, P2V+ vpravo | Zdroj: droncentrum

Srovnání podvozků – P3P vlevo, P2V+ vpravo | Zdroj: droncentrum

Motory – zatímco u P2V+ jsou motory 2312, u P3P jsou použity motory antigravity, které mají menší odpor při chodu a mají menší vibrace.

Elektronika – P3P má pouze jednu řídící desku, která obsahuje vše. Pryč jsou jednotlivé regulátory, Naza M modul, Wi-Fi zesilovač a další součásti, které má v sobě P2V+.

Akumulátor – na první pohled naprosto stejný vizuálně, ale u P3P je jednak vyšší napětí a menší kapacita. Proto nelze prohazovat oba typy mezi sebou. Můžete totiž vážně poškodit elektroniku v modelu! Už jen to, že akumulátor u P3P má 4 články namísto třech v P2V+.

Na první pohled naprosto identické akumulátory | Zdroj: droncentrum

Na první pohled naprosto identické akumulátory (vlevo pro P3P, vpravo pro P2V+) | Zdroj: droncentrum

Závěs a kamera – závěs je stabilizovaný ve třech osách. Avšak u P3P je kamera bez rybího oka a především, točí ve 4K. Možnosti nastavení kamery samotné jsou obrovské. V obou případech se záznam ukládá na Micro SD kartu. Obraz se poté přenáší na mobilní telefon případně tablet.

FPV – náhled poskytují oba stroje včetně telemetrie. Avšak zatímco jste se u P2V+ spokojili s rozlišením 640 x 480, 30 FPS (a i to nebylo v mnoha případech použitelné), u P3P již máte náhled HD. Obraz se již nepřenáší přes Wi-Fi, ale přes technologii DJI Light Bridge.

Let bez GPS – P3P disponuje sonarem a kamerou. Ta simuluje v místnostech a v místech bez dosahu signálu GPS stabilizaci polohy. Model tak dokáže držet polohu právě bez GPS.

Nastavování modelu – P2V+ se připojuje přes USB k PC. Zde provádíte kalibrace, nastavení a vše ostatní. U P3P je vše v rámci volně stažitelné aplikace DJI Pilot. Ale pozor, je potřeba stáhnout verzi přímo ze stránek dji.com. Verze z APP store nefunguje korektně.

Dálkové ovládání – i zde proběhly úpravy. Ovládání kvadrokoptéry P3P je značně zjednodušené, jak je vidno z přiložené fotografie. Obsahuje dvě antény – jednu pro řídící signál a druhou pro přenos obrazu.

Srovnání dálkových ovládání (vlevo pro P2V+, vpravo pro P3P) | Zdroj: droncentrum

Srovnání dálkových ovládání (vlevo pro P2V+, vpravo pro P3P) | Zdroj: droncentrum

Zatím jede aplikace spolehlivě jen na vybraných zařízeních Android a iOS. Časem se základna podporovaných zařízení bude zvětšovat. Aby pro vás bylo ovládání pohodlné, koupě tabletu vás asi nemine. Na telefonu o úhlopříčce 6 palců je mnoho údajů na malém prostoru a může to pro vás být frustrující.

To bylo první hrubé porovnání obou typů DJI Phantom. V dalších dílech se podíváme na kvalitu videí, foto, délky letu atp.

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse