Microsoft chce využívat drony pro prevenci epidemie nemocí

| Petr Minařík

Technologický gigant pracuje na novém projektu, který kombinuje drony, cloud computing a genomiku ve snaze neutralizovat epidemická onemocnění hned u zdroje.

Vývoj, pojmenován Project Premonition, se zaměřuje na využití technologie dronů pro přístup do nehostinných oblastí a analýzu genetických dat komárů, aby se odhadla pravděpodobnost vypuknutí nákazy.

Prototyp pasti na komáry | Zdroj: microsoft.com

Prototyp pasti na komáry | Zdroj: microsoft.com

Plán projektu

Výzkumníci doufají, že projekt rozběhnou do pěti let. Musí však čelit hned několika výzvám, včetně zajištění samostatné funkce dronů a vyřízení leteckých povolení od lokálních úřadů.

Pokud uspějí, mohla by technologie poskytnout nové prostředky předvídání epidemie a vytváření databáze vznikajících nemocí jako je například Ebola nebo MERS.

Má tento projekt vůbec význam?

Více než milion lidí ročně zahyne v důsledku nemocí přenášených komáry. Malárie, nejrozšířenější nemoc přenášená komáry, postihuje až 500 milionů lidí ročně, zatímco je dalších 100 milionů lidí nakaženo horečkou dengue.

Projekt by také mohl poskytnout prostor pro sledování nově se objevujících infekčních nemocí, včetně Eboly a MERS, které bývají způsobeny dříve neznámými patogeny. Mnoho z těchto patogenů rezidenty ve zvířatech, ze kterých komáři sají krev. Myšlenka je taková, že by mohly být nové infekční nemoci identifikovány podle analýzy genů komárů.

Role dronů v projektu

Projekt bude využívat nové pasti, které umí nalákat komáry, aniž by lákaly jiné druhy hmyzu. Jakmile budou komáři chyceni, polo-samostatné drony posbírají pasti a poté je dopraví do laboratoře.

Použití dronů místo lidské práce znamená, že mohou být pasti umístěny ve stále vzdálenějších oblastech. Data budou uložena v systému na základě cloudu. Jak epidemiologové doufají, mohla by být využita pro předvídání dalších ohnisek nákaz.

Vývoj technologie dronů otevřel nespočet možností v poskytování nouzové lékařské pomoci a zdravotní péče. Například Holanďan Alec Monot vyvinul dron, který umožňuje rychlou reakci při pomoci lidem se zástavou srdce. Drony jsou také využívány při pátracích a záchranných misích.

Hlavní překážka – regulace

I přes všechny dobré úmysly je stále problém v regulacích. Ve Velké Británii musí piloti létat s drony  za přímé viditelnosti a alespoň ve vzdálenosti 50 metrů od osob, vozidel nebo budov.

V březnu navrhla Evropská agentura pro bezpečnost letectví nová pravidla, díky kterým je snazší získat licenci pro létání s dronem. V EU je zhruba 2500 licencovaných pilotů, zatímco ve zbytku světa jen 2342.

 

 

Zdroj: newsweek.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse