S Inspire 1 do aktivního vulkánu

| Petr Minařík

Stanice ABC s její ranní show Good Morning America vyslala její hlavní meteoroložku Ginger Zee spolu s týmem Islandských geofyziků a zaměstnanců firmy DJI (Eric Cheng a Ferdinand Wolf), aby navštívili erupci Holuhraun sopečného systému Bárðarbunga na Islandu. Vulkán se stal aktivním v srpnu 2014 a od té doby z něj celé měsíce proudí láva, což vytvořilo lávové pole, které pokrývá plochu o rozloze více než 85 km2. To je pro srovnání oblast větší, než je celý ostrov Manhattan.

s inspire 1 do aktivního vulkánu

Výprava k islandskému vulkánu | Zdroj: dji.com

Kvůli bezpečnosti nebylo nikomu dovoleno přiblížit se na méně než 1200 metrů k místu, kde probíhala erupce. Extrémní vedro (asi 1 150°C), toxické výpary a riziko erupce činí oblast extrémně nebezpečnou, ale kvadrokoptéra DJI Inspire 1 se dostala tam, kam lidé nemohli.

islandský vulkán bardarbunga

Tekoucí láva ve vulkánu Bárðarbunga | Zdroj: dji.com

Inspire 1 se vznášela přímo nad probublávajícím lávovým jezerem a zachycovala záběry z výšky menší než 50 metrů nad roztavenou horninou. Videonahrávka stříkající, vroucí, žhavé lávy byla naprosto senzační a byla vysílána v televizi déle než pět minut.

 

 

Geofyzik Björn Oddsson hovořil o tom, jak je důležité pozorovat tyto sopečné úkazy z bezpečné vzdálenosti. Data, obrázky a videa, která byla kvadrokoptéra Inspire 1 schopna sesbírat, mají vysokou vědeckou hodnotu. Od monitorování sopečné aktivity po mapování proudu lávy, tyto informace nabízí poznatky, které by nemohly být získány lidským pozorovatelem.

Kategorie: Články

Štítky:

Komentáře (0)Vstup do diskuse