Sázení stromů pomocí dronu

| Petr Minařík

Proč sázet stromy, když může dron „střílet“ předklíčená semena v kapsli, aniž byste se dotkli země? Svět ročně spálí nebo pokácí 26 miliard stromů. Přesadí však pouze 15 miliard. Sami vidíte ten deficit. V současné době nevysazujeme stromy dostatečně rychle, abychom mohli bojovat s odlesňováním – což má velké dopady na změnu klimatu.

"Střílení" kapslí do zeminy | Zdroj: biocarbonengineering.com

„Střílení“ kapslí s předklíčenými semeny do zeminy | Zdroj: biocarbonengineering.com

To je důvod, proč chce Lauren Fletcher zautomatizovat proces výsadby technologií dronů. Jeho startup, BioCarbon Egineering, plánuje vysadit miliardu stromů ročně, to vše bez vkročení na zem.

„Jediný způsob, jak se vypořádat s těmito prastarými problémy, je využití techniky, která pro nás dříve nebyla dostupná,“ říká Fletcher. „Použitím tohoto postupu, můžeme tento problém vyřešit.“

Průběh procesu sázení

Nejdříve letí dron BioCarbon nad oblastí, zmapuje úroveň zalesnění a podá hlášení o potenciální obnově. Potom, se snese 2-3 metry nad zem a s dostatečnou rychlostí střílí kapsle se semeny, aby prorazily povrch půdy. Semena samotná jsou předklíčená a obalena ve výživném hydrogelu, který jim poskytuje vyšší šanci na uchycení.

Fletcher neříká, že je tato metoda lepší, než manuální vysazování, ale je levnější. Odhaduje, že dron by mohl sázet rychlostí 10 semen za minutu. Počítá, že by se dvěma piloty mohl vysázet 36 tisíc stromů denně. Tato metoda by stála asi 15% ceny tradičního sázení.

Společnost BioCarbon, která sídlí ve Spojeném království, vyhrála minulý rok ocenění od Skoll Foundation a zúčastnila se i soutěže Drones for Good ve Spojených arabských emirátech, kde ukázala svůj prototyp. Lidé z firmy BioCarbon doufají, že budou mít plně fungující produkt na konci tohoto léta.

Inženýr Fletcher strávil 20 u NASA před tím, než založil novou společnost. Ta nyní sídlí v Oxfordu a již teď má plno partnerů po celém světě. Fletcher plánuje spolupracovat s lesnickými firmami,  neziskovými organizacemi a vládami po celém světě.

 

 

Uvidíme, zda bude tato metoda sázení dronem fungovat v přírodě – při růstu stromů může existovat mnoho problémů. Avšak je potřeba spousta nových stromů. Na místech, kam se člověk těžko dostane, by mohly být drony dobrými pomocníky.

Zdroj: fastcoexist.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse