„Shadow“ balet, ve kterém drony „tancují“ s lidmi

| Petr Minařík

Drony mění doručování zboží, způsobují převrat v hledání a záchraně… O těchto termínech posloucháme denně. Avšak s novými technologiemi by mohly být drony osvěžením pro umění stejně tak, jako jsou pro obchod. „Shadow“ je toho posledním důkazem.

Jedná se o spolupráci mezi tanečním souborem Elevenplay a hvězdnou japonskou skupinou Rhizomatiks, která začala zkoumat možnosti představení doplněného drony počátkem loňského roku. Nejprve skupiny použily drony jako létající rekvizity. Byla to novela, ale ne víc než to.

 

 

Zde je použití dronů mnohem promyšlenější: Nepřetržitě mění svoji pozici kolem tanečnice. Soubor vytváří fascinující hru stínu a světla.

Je to více než jen nějaký trik. Místo použití dronů na pódiu jen kvůli tomu, aby tam byly, klip ukazuje, že mohou být využívány v mnohem rafinovanějších a expresivnějších způsobech. Schopnost choreografie tří na sobě nezávislých zdrojích světla okolo herce vám umožní vytvořit všechny druhy vizuálních efektů, kterých jste dříve nemohli dosáhnout. Zpočátku nasvěcují tanečnici jako v klasickém divadle, poté se však situace mění a „světelná show“ vytváří na zdi parádní hru stínů. Drony potom prozkoumávají další uspořádání kolem tanečnice: osvětlují ji, ukrývají a v siluetě opět odhalují.

Daito Manabe, vedoucí „čaroděj“ Rhizomatiks, příležitostně přidává videa této nedokončené práce na YouTube. Nedávná série naráží na to, co můžeme očekávat příště: hereckou společnost 24 dronů. Drony méně létají jako reflektory a více se pohybují jako žárovky – obrovské světlušky, jejichž pohyby mohou být naprogramovány. Netrpělivě čekáme na jejich debut.

Zdroj: wired.com

Kategorie: Články

Štítky:

Komentáře (0)Vstup do diskuse