Skládací mini kvadrokoptéra

| Petr Minařík

Už jste si někdy přáli, aby byla vaše kvadrokoptéra alespoň o trochu menší a snadněji se přepravovala? Tuto otázku si položili dva Švýcarští výzkumníci a vytvořili mini kvadrokoptéru, která se sama rozloží a vzlétne během několika málo desetin sekundy.

Skládací mini kvadrokoptéra | Zdroj: video

Skládací mini kvadrokoptéra | Zdroj: video

Výzkumníci robotiky Stefan Mintchev a Dario Floreano ze Švýcarského federálního technologického institutu (ETH) odhalili před pár dny svůj výtvor. Maličkou kvadrokoptéru, jejíž ramena jsou „svinuta“ kolem jejího těla do tvaru lichoběžníku. Pokud chcete vzlétnout, ramena (z 0,3 milimetrové vrstvy skleněných vláken a podkladové vrstvy neroztažitelné tkaniny) se okamžitě rozloží, motory se rozběhnou a kvadrokoptéra vyletí. Samozřejmě pokud chcete kvadrokoptéru složit, musíte ji zatím držet v ruce, avšak výzkumníci již pracují na automatickém skládacím mechanismu.

Inspirace v origami

Mintchev a Floreano říkají, že design dronu je založen na skládacím konceptu origami. „V porovnání s tradičními multi-kloubovými skládacími strukturami, nám origami umožňuje použít komplexnější skládací vzory v lehkém provedení,“ říká Mintchev. V případě této kvadrokoptéry, dva vertikální záhyby umožňují ramenům svinout se kolem rámu, zatímco horizontální záhyby vyztužují ramena po rozvinutí, aby se dosáhlo vysoké manévrovatelnosti během letu. Aby se ramena samovolně nesložila, jsou v rámu zabudovány magnety, které vše drží pohromadě.

Kvůli velikosti této kvadrokoptéry nečekejte žádnou přidanou zátěž. Avšak její přenosnost je extrémně snadná. Stačí ji složit (s trochou praxe do 10 sekund), vložit do kapsy a jít na místo, kde si s dronem budete chtít hrát. Jelikož je tato kvadrokoptéra stále ve vývoji, nebyla stanovena žádná odhadovaná cena. Podobně tak i parametry, ty zatím nebyly zveřejněny.

 

 

Zdroj: wired.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Kvadrokoptéra, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse