Sledování populace medvídků koala dronem

| Petr Minařík

Queenslandští výzkumníci doufají, že jim drony pomohou při zachování ohrožených druhů, jako jsou koaly. Tradičně byly koaly počítány lidmi ze země, avšak nyní mohou být sledovány roboty ze vzduchu.

Výzkumníci Queenslandské technické univerzity pracují na dronu | Zdroj: ABC TV News

Výzkumníci Queenslandské technické univerzity pracují na dronu | Zdroj: ABC TV News

Výzkumníci jsou vybaveni drony, nebo bezpilotními letouny s infračervenými kamerami, aby mohli koaly lépe odhalovat.

Technik Queenslandské technologické univerzity, Gavid Broadbent, řekl, že byl tým trochu skeptický, zda bude technologie fungovat, avšak když prošli obrázky, naplnilo je sebevědomí.

„Viděli jsme koaly velmi zřetelně v porovnání se stromy a prostředím, takže si myslíme, že je to jasný důkaz funkčnosti našeho konceptu,“ řekl.

Létáme s drony nad korunami stromů, kamery odhalí tělesné teplo zvířat a dron nám přenese obrázky přímo na zem. Počítačový software nám navíc pomohl rozpoznat koaly od ostatních tvorů, kteří by se ve stromech mohli vyskytovat.

První testovací let se konal v buši obklopující Australskou zoo na Queenslandském „Sunshine Coast“ v únoru tohoto roku.

„Tato technologie drasticky sníží potřebnou pracovní sílu, a značně zvýší oblast, která může být pro přehled koal pokryta. Navíc pokryjeme i oblasti, kam se lidé těžko dostávají kvůli hustému podrostu,“ řekl vedoucí veterinář Australské zoo Amber Gillet.

Budoucnost projektu

Vedoucí projektu, doktor Felipe Gonzalez, doufá, že program expanduje a bude využíván i v dalších oblastech.

„Jsme z této technologie opravdu nadšeni, protože otevírá mnoho možností pro různé zvířecí nebo rostlinné druhy, pro přemístění nebo rehabilitaci koal nebo sledování invazivních druhů jako jsou například divoká prasata nebo divoké kočky a psi,“ řekl.

„Našim dalším krokem je přemístit se na ostrov Fraser a sledovat tam populaci australských psů.“

 

 

Zdroj: abc.net.au

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Kvadrokoptéra, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse