Srovnání kvadrokoptér Phantom 3 Standard a Phantom 3 Advanced

| Igor Vlahovič

V současné době testuji dva drony z produkce DJI. Jednak Phantom 3 Advanced, ale také Phantom 3 Standard. Množí se dotazy, kde se budoucí uživatelé těchto řad ptají na rozdíly mezi oběma drony. Pro mnohé je rozhodující i cena. 

Na první pohled laik rozdíl nepozná. Ovšem při bližším ohledání najdeme několik vizuálních rozdílů ihned. 

Rozdíly mezi Phantom 3 Standard a Phantom 3 Advanced

Kamera

Jednak je použitý jiný typ kamery. Zatímco se u dronu P3A vkládá micro SD karta do vrchní části gimbalu (závěsu), u dronu P3S se karta vkládá do horní části kamery. Dalším rozdílem na tomto místě je u verze Standardu nemožnost vyměňovat polarizační filtry. U Advanced se dá přední část objektivu odšroubovat a použít filtr.

Polohovací systém

Dalším rozdílem je absence VPS (Vision Positioning System, u DJI tedy P-OPTI) u kvadrokoptéry Phantom 3 Standard. To znamená, že v místech bez signálu GPS sice lze létat, ale dron nebude držet pozici. Držení pozice zajišťují sonary s kamerou. Tento prvek je však pouze u vyšší řady Advanced (případně Phantom 3 Professional). U Standardu se budete muset spokojit pouze se stabilizací polohy pomocí GPS. Tedy i s menším počtem satelitů.

Antény

Zatímco Advanced má duální antény, které se nachází ve všech čtyřech podvozkových nohách, Standard má pouze dvě přijímačové antény na příjem řídícího signálu. Signál Wi-Fi je šířen samostatným vysílačem, který je integrovaný ve vysílači. S tím souvisí i celkový dosah obou signálů. S verzí Standard doletíte na vzdálenost cca 300 m. Při této vzdálenosti vám může začít kolísat řídící signál. Toto u P3A rozhodně neřešíte.

Vysílač

I ergonomie vysílače je u obou rozdílná. U Advanced máte všechny potřebné ovládací prvky na vysílači. Tedy tlačítka spouště fotoaparátu, kamery, prohlížení, možnost nastavení EV a dvě uživatelská tlačítka. Toto u Standardu nenajdete a jste odkázání na práci s displejem telefonu / tabletu.

U verze Standard byl duralový držák pro telefon nahrazen plastovým. Z tohoto důvodu se v držáku i lehký telefon klepe a je to nepříjemné. Plast byl údajně použit s ohledem možného rušení Wi-Fi přenosu. Ale to se v testech neprojevilo.

U vysílače dronu Standard si musíme uvědomit, že integrovaný akumulátor napájí vysílač, ale také Wi-Fi repeater (opakovač). Takže vzniká i vyšší spotřeba. Avšak i u Advanced verze se při propojení váš telefon/tablet dobíjí. Tím se také zkracuje výdrž integrovaného akumulátoru ve vysílači.

Další podrobné porovnání máte v tabulce níže. Rozlišení kamery a fotoaparátu se budeme věnovat v dalším pokračování. 

 srovnani-p3a-p3s.jpg

Srovnání kvadrokoptér Phantom 3 Advanced a Phantom 3 Standard (1. část) | Zdroj: Droncentrum

 srovnani-p3a-p3s-2.jpg

Srovnání kvadrokoptér Phantom 3 Advanced a Phantom 3 Standard (2. část) | Zdroj: Droncentrum

Pro koho je tedy určena jaká verze? Dle výrobce je Standard určen pro začínající piloty a kameramany/fotografy, Advanced pak pro pokročilé. 

Dle mého názoru ale oba drony poskytují slušnou kvalitu foto i video, takže pokud vám stačí dosah do 500 m a nemáte peněz nazbyt, pak vás verze Standard může zaujmout.

Komentáře (0)Vstup do diskuse