Startup v USA odpaluje laviny pomocí dronu

| Petr Minařík

I když je nad většinou skiareálů v USA zakázáno létat, tamní startup zvaný Mountain Drones se rozhodl nabízet poměrně zajímavou službu. Pomocí dronu totiž řízeně odpaluje laviny, které by se jinak mohly utrhnout v nevhodnou chvíli.

Drony pomohou udržovat bezpečnost na sjezdovkách

Startup Mountain Drones pochází z Colorada, přesněji řečeno ze skiresortu Telluride. Byl založen s jediným cílem — pomáhat udržovat sjezdovky v bezpečí. Při běžném odpalování lavin je většinou zapotřebí, aby se na vytipované místo vydal tým s trhavinami. Zde jsou však lidé vystaveni velkému riziku. Toto riziko by však měl eliminovat dron.

Firma Mountan Drones si drony upravila tak, aby byly schopny unést trhavinu. Tu následně uvolní tam, kde je třeba — nad místem, kde by se mohla lavina utrhnout. Drony by však měly být schopny  měřit také obsah vody a hloubku sněhové pokrývky. Tyto informace horské službě pomohou lépe porozumět změnám sněhové pokrývky. 

Nutnost překonat výzvy

Podobně jako každý projekt, i odpalování lavin pomocí dronu se musí vypořádat s určitými výzvami. Drony se totiž špatně ovládají v nepříznivém počasí a vysoké nadmořské výšce. Firma Mountain Drones však tvrdí, že drony vybavila LED diodami pro lepší viditelnost a vodotěsným pouzdrem pro elektroniku.

Na videu níže můžete vidět, jak odpalování lavin pomocí dronu probíhá.

 

Zdroj: ski.curbed.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse