Startup vytvořil zařízení k převzetí kontroly nad dronem

| Petr Minařík

Nový startup SkySafe vytvořil vysílač, díky kterému bude možné převzít kontrolu nad cizím dronem. Společnost SkySafe na tomto vysílači začala pracovat především proto, aby byla zajištěna bezpečnost v oblacích.

Kvadrokoptéra DJI Phantom 2 Vision | Zdroj: dji.com

Kvadrokoptéra DJI Phantom 2 Vision | Zdroj: dji.com

Jak vysílač funguje firma nechtěla podrobněji popisovat, avšak z dosud známých informací víme, že vysílačem lze převzít kontrolu nad podezřelým dronem. Na rozdíl od dosud využívaných technologií je možné zaměřit pouze jeden dron a ten ovládat. Někteří koumáci však šli na ovládání dronu jinak a vytvořili program, kterým lze dron sestřelit, více informací naleznete zde.

Hrozí zneužití?

Je velmi pravděpodobně, že pokud by se tato technologie objevila v nesprávných rukách, bylo by snadné ji zneužít. Firma SkySafe však plánuje zařízení prodávat orgánům, jako je například policie, hasiči, řízení letového provozu případně věznice. Orgány by tak měly možnost “zneškodnit” dron létající nelegálně.

Společnost SkySafe svůj systém zatím nezačala prodávat, prodej plánuje až na druhou polovinu roku 2016, avšak mohlo by se jednat o velký trhák. V USA byly například zveřejněny dokumenty, které se zmiňují o 700 možných střetech dronů s letadly. Kromě blízkých střetů jsou drony častým trnem v oku také pro věznice. Pomocí dronu se totiž pašují drogy a jiné předměty.

V USA se šrouby utahují čím dál tím více. Nedávno zde byly například schválenypovinné registrace dronů, které již fungují, a podle odhadů bylo zaregistrováno více než 180 tisíc dronů.

Zdroj: fusion.net

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse